Peynir Kilo Aldırır Mı?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Peynir Kilo Aldırır Mı?

0

Peynir kilo aldırır mı? Sorusu özellikle ülkemizde sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. Bunun nedeni ise peynir bakımından zengin bir kültüre sahip olmamız ve en fazla tüketilen gıdaların arasında peynirin gelmesidir. Kahvaltıların vazgeçilmez besinleri arasında yer alan peynir severek tüketilmelidir. Ülkemizin farklı bölgelerinde çeşitlerine göre üretilen peynirler farklı çeşitlere göre üretildiği için lezzet bakımından da oldukça zengindir.

Hamur işlerinde de aktif olarak tüketilen peynirler sadece kahvaltıların değil günün farklı öğünlerinde farklı yemeklerde de tercih edilerek kullanılmaktadır. Peynir kilo aldırır mı sorusunu yanıtlayacak olursak peynirin çeşidine ve tüketilecek miktara göre değişiklik gösterir. Sadece peynir de değil aynı zaman da farklı besinleri de fazla tüketmek kilo aldırırken sağlığınıza da zarar verir. Peyniri de belirli miktarlarda tüketmek faydalıdır.

Peynirin Faydaları Nelerdir?

Hayvansal bir gıda olan sütten üretilen peynir oldukça doğal bir besindir. Her yaş grubunda yer alan bireylerin tükettiği peynirlerin sağlığa da faydası fazladır. Süt ürünü olan peynirde yüksek miktarlarda B12 vitamini, kalsiyum ve protein bulunur. İnsanlar için faydalı olan peynirde ayrıca K vitamini, E vitamini, D vitamini, C vitamini ve A vitamini bakımından da zengin bir besindir. Organizmalar için faydalı olan B6 ve B12 vitaminleri de peynirde bulunur. Peynirin diğer faydaları ise şöyledir;

 • Diş çürümesinin önüne geçer
 • Sinir sistemine fayda sağlar
 • Kalp hastalıkları riskini en aza indirir.
 • Hafızanın genç kalmasını sağlarken hafızayı güçlendirir
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumu karşılar.
 • Tümör oluşumunun önüne geçer
 • Şeker hastalığına karşı koruyucu kalkan görevi görür
 • Kemikleri güçlendirir
 • Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur
 • Baş ağrısı ve migrene karşı etkilidir
 • Bağırsak bakterilerini korur

Yukarıda sayılan faydaların dışında peynir cilt sağlığı içinde çok faydalıdır. Peynir cildin genç kalmasını sağlayarak yaşlanmasının önüne geçer ve yıpranmış olan bölgelerin onarılmasını ve cilt gözeneklerinin iyileşmesini sağlar. Ancak fazla tüketildiği durumlarda zararları da bulunur. Peyniri diyet sırasında tüketirken dikkat edin. Bunun nedeni peynirde bulunan yüksek kalori sebebiyle diyetinizin bozulmasına neden olabilir.

Peynir Kalori Değerleri

Tüketilen besinlerin kalori değerleri kiloya doğrudan etki etmektedir. Peynir içinde aynı durum geçerli olduğu için kalori açısından yüksek olan peyniri tüketirken aşırıya kaçmamaya özen gösterin. İçinde bulunan yağ ve tuz oranları da yüksek olduğu için peyniri fazla tüketmek diyeti bozmanıza neden olabilir.

Beyaz Peynir kalori Değerleri;

 • 30 gram 1 dilim beyaz peynirde 93 kalori bulunur
 • 150 gram 1 porsiyon beyaz peynirde 465 kalori bulunur
 • 100 gram beyaz peynirde 310 kalori bulunur.

Kaşar Peynir kalori Değerleri;

 • 20 gram 1 dilim kaşar peynirinde 70 kalori bulunur
 • 100 gram kaşar peynirinde 355 kalori bulunur

Lor Peynir kalori Değerleri;

 • 30 gram 1 porsiyon lor peynirinde 60 kalori bulunur
 • 100 gram lor peynirinde 200 kalori bulunur

Süzme Peynir kalori Değerleri;

 • 30 gram 1 dilim süzme peynirde 70 kalori bulunur
 • 100 gram süzme peynirde 240 kalori bulunur

Peynir tüketmek insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Yüksek kaloriye sahip olan peyniri tüketmek sizi endişelendirse de peynirin kilo yapmasına neden olan en önemli faktör içinde bulunan yağ miktarıdır. Fazla miktarlarda peyniri çeşidi ne olursa olsun tüketmeniz direkt kilo alımına neden olacaktır. Peynir çeşitliliği bol olduğu için kalori bakımından da farklılıklar olacağına göz atalım.

thumbnail
Önerilen Yazı
Maydanoz Suyu Zayıflatır Mı?

Beyaz Peynir Kilo Aldırır Mı?

Ülkemizde en fazla tüketilen peynir çeşidi beyaz peynirdir. Peynir çeşitleri arasında en yüksek kaloriye sahip olan beyaz peynir diğer peynirlere göre işleme maruz kalmayan ve en doğan peynir olarak tületilen peynirdir. Sadece sütün mayalanma yöntemi ile elde edilen peynirin kilo aldırıp aldırmadığını inceleyelim.

100 gram beyaz peynirde ortalama 310 kalori bulunur. Bu kalori değerleri diğer peynirlere bakıldığında en yüksek kalorilere sahip olduğunu ortaya çıkarır ve kilo almanıza neden olabilecek etkenler ise tuz ve yağ oranlarına bağlıdır. Beyaz peynirleri az yağlı ya da az tuzlu olanı tükettiğiniz durumlarda kalori miktarlarında da düşüş olacağı için kilonuza etki etmez. Ancak beyaz peyniri aşırı miktarlarda tüketmeniz direkt olarak kilo almanıza neden olacaktır. Diyet yapanlar için peyniri az tuzlu ve yağ oranı az olarak tüketirseniz sizi pek fazla etkilemez. Kısacası peynir kilo aldırır mı sorusunu cevaplayacak olursak çeşidine göre değişiklik göstereceğini söylemek yanlış olmaz.

Diğer peynir çeşitlerinin kalori değerlerine bakacak olursak beyaz peynire yakın değerlerde olduklarını söyleyebiliriz. Bu nedenle kilo alım sorununu yaşamak istemiyorsanız tüketeceğiniz miktarlara dikkat edin. Bir öğün için gereçli ve tüketebileceğiniz miktar maksimum 30 gramdır. 30 gramın üstüne çıkmak kilo alımına neden olur ve sağlıklı beslenmenin dışına çıkacağınız için sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.