Kahve Asit mi Baz mı?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Kahve Asit mi Baz mı?

0

Kahve asit mi baz mı sorusu sağlığına dikkat eden birçok kişi tarafından merak edilen, sorulan ve araştırılan bir konudur. Asitlerin sağlığa olan etkisi bilinen bir durum olduğu için birçok yiyecek ve içeceğin içeriği sorgulanmaktadır. Bu yazımız da kahvenin sağlığınıza olan etkisinin yanı sıra asit midir sorusuna da cevap verecek ve birçok bilgiyi sizlere aktaracağız.

Kahve dünya çapında en sevilen içeceklerin başında gelmektedir ve gün içinde birçok kez tüketilmektedir. Hem sıcak hemde soğuk şekilde tüketilebilen kahve, kökboyasıgiller familyasının “Coffea” cinsinde yer alan bir ağaçta bulunan meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesinin ardından elde edilen tozun, su veya süt ile karıştırılması ile elde edilmektedir.

Kahve asit mi baz mı sorusuna gelecek olursak ise çoğu kahve asidiktir. Kahvelerin genellikle asit oranı 4,85 ile 5,10 arasında değişiklik göstermektedir. Kahvenin asitliği birçok insan için iyi gelirken birçok kişi içinde sağlığına iyi gelmeyebilir. Bu yüzden kahvenin asidik bir içecek olduğu bilinmelidir.

Kahvenin Yararları

Kahve özellikle çalışan insanlar tarafından uyku halini bloke etmesinden ötürü çokça tükettiği ve kahvenin yararlı bildiği özelliklerindendir. Gece mesaisinde olan, baş ağrısı problemleri yaşayan ve konsantrasyon sorunları olan kişilerin kahve tüketimi yapması tavsiye edilebilir. Bu açıdan bakmak gerekirse kahvenin yararları konusundan bahsetmek istersek bizleri uzun bir liste karşılar. Gelin bu listeye kısaca bir göz atalım.

 • Kahve tüketimi performans arttırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Kasların koordinasyonunu ve gücünü arttırır.
 • Astım krizlerinin hafifletilmesinde etkisi vardır.
 • Kolesterolü düşürmede yardımcı olur.
 • Antioksidan içerdiği için kansere yol açan hücrelerin çoğalmasını engeller.
 • Ağrı kesici özelliği olduğu için özellikle baş ağrılarında içilmektedir.
 • Hem kadınlar da hem de erkekler de safra taşı oluşumu riskini düşürür.

Kahvenin Zararları

Kahve oldukça faydalı bir içecek olsa da bilindiği gibi kahvenin de her şeyde olduğu gibi fazlası zarardır. Kahve çok fazla tüketilen bir içecek olduğu için birçok insan fazla tüketiminde kahvenin zararları konusunda bilinçli olmak istiyor. Özellikle hamile kadınlar “kahve hamilelikte zararlı mı? ”sorusunu sorarken bir diğer yandan yapımı kolay ve yaygın olduğu için “nescafe kahve zararlı mı” sorusu da sorulmaktadır. Şimdi bunların her birine sırayla cevap verelim.

Öncelikli olarak kahvenin fazla tüketimi durumunda yaşanabilecek sorunlar şunlar olabilir:

 • Kalp çarpıntısı
 • Uykusuzluk
 • Tansiyon hastalığı varsa kan basıncının yükselmesi
 • Gerginlik
 • Sinirlilik ve hassaslık
 • Sık idrara çıkma
 • Yorgunluk
 • Karın ağrısı
 • Doğurganlığın üstünde olumsuz etki
 • Kansızlık olan kişilerde besinlerdeki demir emiliminin azalması

Gibi durumlar kahvenin sık tüketildiğinde karşılaşılabilecek sağlığa zararlı durumlardır.

Nescafe bir kahve olduğu için elbette yukarıdaki belirttiğimiz faydaların hepsini içermektedir. Ancak fazla tüketilmesi halinde az önce belirtilen durumlar yaşanabilir. Yani nescafe fazla tüketilmediği sürece zararlı değildir.

Hamile kadınlar ise günde 200 mg’a kadar kahve tüketebilir. Bu sınır geçilmediği sürece hem anne için hemde bebek için bir zararı bulunmamaktadır.

Günde ne kadar kahve tüketilmeli?

Her şeyin fazlası zarar, bunu söyledik. Peki günde ne kadar kahve tüketilmeli? Yapılan araştırmalara göre kahvenin faydalarından yararlanıp, zararlarından uzak duracak miktar kafein bulunan kahvelerin yaklaşık 300 mg’dan fazla içilmemesi gerektiği yönündedir. Bu da 3-4 fincan kahve etmektedir.

Kahve tüketimi fazla olduğunda elbette her konuda olduğu gibi vücut için birtakım zararları söz konusu olmakta. Fakat ölçülü bir şekilde tüketilirse ve şekersiz olarak içilirse, vücuttaki zararlı toksinlerin de atılmasında büyük katkı sağlıyor. Kahve yararları açısından oldukça önemli bir içecektir. Özellikle Türk Kahvesi metabolizmanın düzgün bir şekilde çalışmasına ve migren gibi şiddetli baş ağrılarına iyi gelmekte.

Hamilelerde kahve tüketimi nasıl olmalı? Diye merak edenler için ise şunu söyleyebiliriz ki; gebeler günlük olarak 2-3 fincan kahveyi geçmemeleri gerekiyor. Bu miktarın üzerindeki tüketim günlük kafein alımı miktarının üzerine çıkmış oluyor ve bu gebelikte bazı sorunlar teşkil edebiliyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Eritritol Tatlandırıcı Güvenli mi?

Filtre kahve zararlı mı?

Özellikle yetişkinler tarafından filtre kahve en çok tercih edilen kahve türü olduğu için filtre kahve zararlı mı? sorusu çokça sorulmaktadır. Filtre kahve de yaklaşık olarak 150-200 mg kafein bulunduğu için 2 fincandan fazlası sağlıklı olmayabilir ve uykusuzluk, çarpıntı, tansiyon yükselmesi gibi sorunlara neden olabilir. Elbette lezzetli ve vazgeçilmez bir tadı olan filtre kahveden vazgeçmeniz beklenemez. Bunun için günlük olarak filtre kahve tüketimine özen göstermeli, fazla içtiğiniz takdirde beraberinde gelecek olan birtakım sağlık sorunlarına zemin hazırlamamalısınız.

Kahve tüketimindeki sınırlamalar içindeki kafeinden kaynaklı olduğu için “kafeinsiz kahve zararlı mı?” sorusu çokça sorulmaktadır. Ancak kafeinsiz kahvenin çok tüketilmesi durumu da baş ağrısı, uyuşukluk, baş dönmesi, sinirlilik hali veya öksürük gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu yüzden genel olarak kahve tüketimin de günlük bir iki fincan ile sınırlı kalmak daha sağlıklı olacaktır.