Ödem Nasıl Atılır?
  1. Anasayfa
  2. Diyet

Ödem Nasıl Atılır?

0

Ödem nasıl atılır? başlıklı yazımızda özellikle birçok kadının problemi olan ödemden bahsettik. Eğer belirli dönemlerde tartıda kilonuz fazla çıkıyor, el ve ayaklarda şişlikleriniz oluyorsa ödem probleminiz olabilir. Ödem nedir? ödem neden olur? ve ödem belirtileri nelerdir? hepsini araştırdık.

Ödem Nedir?

Yaygın olarak eller, kollar, bacaklar, ayaklar ve ayak bileklerinde görülen ödem, kılcal damarların sıvı sızdırmasıyla oluşur. Sızan sıvı dokularda birikerek şişkinlik oluşturur.

Ödem Neden Olur?

 

  • Hareketsizlik ve kilo problemi damarlar üzerine ekstra basınç yaparak dolaşımı yavaşlatır. Bu durum vücuttaki sıvı dengesini bozarak ödem oluşumuna neden olur.
  • Yetersiz su tüketimi nedeniyle susuz kalan vücut besinlerle alınan her sıvıyı vücutta biriktirmeye başlar.
  • Adet ve gebelik dönemlerindeki hormonal değişim nedeniyle vücut sıvı tutar.
  • Aşırı tuz tüketimi ödeme neden olur. Günlük tuz tüketimi 5 gramdan fazla olmamalıdır.
  • Yüksek tansiyon ilaçları, steroidler, östrojenler ve bazı diyabet ilaçları yan etki olarak vücutta ödeme neden olurlar.

 

  • Aşırı nem ve sıcaklık dolaşımı etkilediğinden ödem yapabilmektedir.
  • Vitamin ve minerallerin yetersiz alımı.

Ödem Belirtileri

Ödem belirtileri vücudun birçok farklı bölgesinde, yaygın olarak ise göz kapaklarında, ellerde, ayaklarda, kollarda ve bacaklarda şişlik olarak ortaya çıkabilir. Kişi tartıldığında kilo artışı görülür. Bununla beraber cilt gergin bir görünüm alır. Şişliğin bulunduğu bölgelere parmakla bastırıldığında çukur oluşumu gözlenir. Ayrıca kişinin nabız ve tansiyon değerleri artış gösterebilir.

Ödem Nasıl Atılır?

Ödem nasıl atılır? konusuna geçmeden önce hangi durumun ödeme neden olduğunun anlaşılması gerekir. Uzun süreli hareketsiz kalma sonucunda ortaya çıkan ödemler genellikle kendiliğinden veya basit bir tedaviyle ortadan kalkarlar. Öncelikle gün içinde su tüketimini artırmak gerekir. Günde 8 ila 10 bardak su içmek, vücuttaki ödemin atılmasında oldukça faydalıdır.

Bazı beslenme alışkanlıkları ödem probleminizi azaltmaya yardımcı olabilir. Örneğin; magnezyum ve potasyum açısından zengin gıdaların tüketimini artırmak, günlük tüketilen tuz miktarını düşürmek, ödem söktürücü çay ve ödem atan detoks suyu tüketmek faydalı olacaktır. Ayrıca düzenli spor yapmak, fazla kilolardan kurtulmak, ödemli bölgelere masaj yapmak ödemi azaltmada işe yarayacaktır. Bununla birlikte ayak ve bacaklardaki ödemlerde ayaklar baş hizasından yukarıda tutularak kan akışı dengelenebilir.