Kortizon İğnesi Kilo Yapar Mı?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Kortizon İğnesi Kilo Yapar Mı?

0

Kortizon iğnesi kilo yapar mı? Sorusu kullanım süresine göre değişmektedir. Uzun süre boyunca ve yüksek miktarlarda sterod kullanmak kilo alımına neden olabilir. Ancak bu konuda net bir fikir beyan etmek için alanında uzman bir doktora danışmak en net sonuca varmanıza yardımcı olacaktır. Hormon tedavisi görenler tarafından ve kullanılan kortizon iğnesi, vücudun en ihtiyaç duyduğu zamanlarda oldukça faydalı bir ilaçtır. Hastalıkların tedavisinde kullanılan bu ilacın farklı yan etkileri de bulunmaktadır. İnsan vücudu kendi başına kortizon üretebilmektedir. Kortizon aslında bir stres hormonudur. Vücudun stres hormonunu sağlayamadığı zamanlarda farklı ve ciddi sonuçlara neden olduğu için bu iğne kullanılır. Bağışıklık sistemini doğrudan etkilediği için bu ilacın kullanılmasında fayda vardır.

Kortizon İğnesi Nedir?

İlaç olarak kullanılan kortizon, hormon bozuklukları, bağışıklık sistemi problemleri, mevsimsel alerji, kan, cilt ve göz hastalıkları gibi farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç çeşididir. Kortizon ilacı tablet ya da iğne ile iki farklı şekilde verilir. Kortizon iğnesi damar yoluyla verildiği için kortizonun tabletle alınıp alınmama durumu kendisine değil uzman doktorlar tarafından belirlenen bir yöntemdir. Doktorların önermediği durumlarda alınması durumunda farklı sorunlara neden olabilmektedir.

Kortizon İğnesinin Yan Etkileri Nelerdir?

Kullanılan her ilaçta olduğu gibi kortizon iğnesinde de farklı yan etkiler bulunur. Bu yan etkiler kullanan bireylere göre farklılık gösterdiği gibi vücudun farklı bölgelerinde kalıcı ve geçici durumlara neden olabilir. Bu yan etkiler genellikle doğru olmayan kullanım durumlarında ortaya çıktığı için kullanım şekillerine dikkat etmekte fayda var. En belirgin yan etkiler ise şöyledir;

 • Adet düzensizliği en önemli ve en sık karşılaşılan yan etliler arasında yer alır. Bu gibi durumlarda kadınlarda 3 ay gibi bir süre içinde regl olma durumu ortadan kalkarken bazı kadınlarda bu durum 30 günlük süre içinde 2 kez adet olmalarına neden olabilir
 • Sırtta meydana gelen yağ belirtileri
 • Kıllanma ve sivilcelenme: Ciltte meydana gelen sivilce ve kıllanmalar en önemli yan etkiler arasında yer alır.
 • Yüzde tombul ve şişme meydana gelmesi
 • Psikolojik problemler
 • Deride meydana gelen yarılma, morarma, incelme ve yıpranmalar
 • Şeker hastalığı
 • Hipertansiyon
 • Kemik erimesi ve kas zayıflığının görülmesi
 • Midede meydana gelen bulantı, şişkinlik, kanama ve hazımsızlık
 • Yemek borusunda meydana gelen ülser

Kortizon Yan Etkileri Ne Kadar Sürer?

Yapay yollarla elde edilmiş olan kortizon maddeler genellikle iğne yardımı ile hastalara uygulanmaktadır. Oldukça fazla hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon iğneleri genellikle enfeksiyon ya da iltihaplı bölgelere uygulanmaktadır. Kortizon yan etkileri bireylere göre değişkenlik gösterdiği için net bir süre vermek mümkün değildir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Balık Yağı Kilo Aldırır Mı ?

Kortizonlu Kremler Kilo Aldırır Mı?

Kortizon iğnesinin yan etkileri arasında kilo alımları da bulunur. Kortizon vücutta bulunan yağ dağılım seviyesini değiştirdiği için vücutta tuz ve su tutar. Bu da ödeme neden olarak kilo alımını etkiler. Kortizon kilo alımlarında iki kürek arasındaki kemik bölgesinde, karın bölgesinde ve yüz bölgesinde birikerek kilo alımının belirtilerini gösterir. Kortizonun neden olduğu kilo alımını önüne geçmek için beslenme düzenini değiştirebilirsiniz. Bunu örneklendirecek olursak;

 • Hızlı sindirim olan besinleri tüketmeyin. Kolay ve hızlı sindirilen besinler kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olarak kilo alımına etki eder. Kortizon kullanan bireylerin kan şekerleri her zaman yüksek olur ve bu nedenle hızlı sindirilen besinler tükettiği için sık olarak besin tüketir. Bu besinler patates, meyve suyu, un, mısır, pirinç, şeker bulunan besinler, meyveler ve gazlı içecekler.
 • Tuzsuz beslenin: Tuzu tamamen hayatınızdan çıkaramıyorsanız tuz miktarını minimum seviyede tutun. Bol miktarlarda tüketilen tuz ödem ve yüksek tansiyona neden olabilir.
 • Lif alımını çoğaltın: Meyveler ve sebzeler lif bakımından zengin olduğu için tüketimini de artırın.
 • Kalsiyum tüketimini artırın: Kortizon kalsiyum oranını azalttığı için kana geçişini hızlandırır. Kemiklerde kalsiyum miktarı azaldığı için kemik erimesine neden olur. Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan süt tüketimine özen gösterin.
 • Gün içinde oldukça fazla hareket edin. Kortizon ilaçlarını kullanıyorsanız günlük normal yapılan aktiviteleri artırmaya özen gösterin. Yürüyüş ya da spor yapabilirsiniz. Kortizon kilo alımına neden olduğu için bunun önüne geçmek adına spor yapmakta fayda var.