Ketojenik Diyet için Tatlı Tarifleri
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet Yemekleri

Ketojenik Diyet için Tatlı Tarifleri

0

Ketojenik diyet için tatlı tarifleri var mı sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu sorunun cevabına görmeden önce ketojenik diyet hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım. Adını sık sık duymaya başladığımız ve son derece basit bir şekilde yapılması mümkün olan ketojenik diyet, sağlıklı şekilde kilo vermeye yardımcı olurken, aynı zamanda da büyük faydaları olan bir diyet türüdür. Özellikle kısa zaman içinde faydalarını görmenin mümkün olduğu ketojenik diyet, yağ yakımını destekleyen bir beslenme düzeni içerisinde uygulanır. Ketojenik diyet için sağlıklı tatlı türleri de vardır. Biz de sizler için ketojenik diyet için sağlıklı tatlı tarifleri nelerdir sorusunun cevabını hazırladık. Gelin birlikte göz atalım.

Buzlu Çaylı Limonatalı Tatlı

Hazırlanması son derece basit olan buzlu çaylı ve limonatalı tatlı içi gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

170ml kadar kaynamış su

3 poşet kadar aromatik çay

1 yemek kaşığı kadar tatsız jelatin

170ml kadar taze sıkılmış limon suyu

2 yemek kaşığı kadar şekerleme türünde eritritol ya da granül ksilitol

Silikon kalıp

Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle silikon kalıbı kenarları olan pişirme kâğıdının üzerine bırakın.

Daha sonra kaynayan suyu bardağa koyarak içerisine pakette tarif edildiği şekilde çayı koyun. Poşetleri iyi bir şekilde sıkarak suyunun çıkmasını sağlayın ve ardından da kenara bırakın. Çayın üzerine jelatin serpiştirin ve kenara bırakın.

Taze şekilde sıkılan limon suyunu ufak bir kaba boşaltın. Eritritolü ilave ederek orta ateşte 5 dakika boyunca kaynamasını sağlayın.

Hafif derecede kaynamaya gelince kabı ateşin üzerinden kaldırın. Çay karışımının içerisine ekleyerek tamamını sıcak limon suyunun içerisine ilave edin.

Sıcak haldeki bu karışımı kalıbın içine boşaltın ve ardından da buzdolabına kaldırın. 1 saat boyunca dinlendikten sonra kalıplardan çıkararak tüketin.

Mavi Yemişli Minik Protein Kekleri

Mavi yemişli minik protein kekleri, ketojenik diyet için sağlıklı tatlı tarifleri arasında yer alan bir tatlıdır. Malzemeleri şu şekildedir:

1 tane yumurtanın akı

25 gr kadar yulaf ezmesi

25 gr kadar vanilyalı whey protein tozu

1 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi unu

1 tatlı kaşığı kadar ksilitol

½ tatlı kaşığı kadar kabartma tozu

2 yemek kaşığı kadar süzme peynir

15 tane mavi yemiş

Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak fırının ısısı 150 dereceye getirilir.

Daha sonra ise, robot ya da karıştırıcı kullanılarak mavi yemişin dışındaki bütün malzeme karıştırılır. Hazırlanan karışım 15’li kek kalıbına dökülür ve üstlerine mavi yemiş bırakılır. 15’li kek kalıbı olmayanlar alüminyum kalıpta kullanabilir.

10 ile 15 dakika veya bıçağı batırıldığı zaman temizi çıkana dek pişirilir. Ardından soğuması beklenir. Soğuma işlemi tamamlandıktan sonra tüketime hazırdır.

Amerikan Usulü Islak Kek

Amerikan usulü ıslak kek, lezzetli olmasının yanı sıra sağlıklı olmasıyla da ön plana çıkar. Amerikan usulü ıslak kek, ketojenik diyet için sağlıklı tatlı tarifler arasındadır. Gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

50 ml kadar Hindistancevizi

4 yemek kaşığı kadar badem unu

1 tatlı kaşığı kadar kabartma tozu

½ tatlı kaşığı kadar ince deniz tuzu

2 yemek kaşığı kadar eritritol

5 tane iri yumurta

1½ kadar vanilya özütü

1 paket yoğunlaştırılmış tatlı Hindistancevizi sütü

thumbnail
Önerilen Yazı
7 Günlük Ketojenik Diyet Listesi

Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle fırının ısısının 170 dereceye gelmesi beklenir. Ardından boyutu geniş olan bir metal fırın tepsisinin içerisi Hindistan cevizi yağı dökülerek yağlanır ve üzerine de badem unu serpiştirilir.

Daha sonra ufak bir kapın içinde badem unu, kabartma tozu ve tuz karıştırılır.

Mikserin kabının içerisinde Hindistan cevizi yağı kabarana dek yaklaşık 1 dakika kadar çırpılması sağlanır.

Mikserin kabına eritrolü eklenerek çırpılma işlemine devam edilir. Yumurtalar bir bir ilave edildikten sonra yine iyi bir şekilde karıştırılır.

Ardından vanilya özütü eklenir ve karıştırma işlemine devam edilir. 3 defa da yavaş bir şekilde un dökülerek karıştırılır.

Daha sonra ortaya çıkan karışım tepsiye dökülür ve üst kısmı altın rengine bürünene dek ya da kürdan batırıldığında temiz bölümü görünene kadar 20 ile 22 dakika boyunca pişirilir. Pişme işlemi tamamlandıktan sonra tepside 30 dakika kadar dinlendirilmeye bırakılır.

Soğuması sağlandıktan sonra, üzerinin tamamı çatalla delinir. Daha sonra ise, üzerine yoğunlaştırılan süt dökülür.

Plastik streç kullanarak sarılır ve buzdolabında bir gün kadar dinlenmeye bırakılır. Bu tadının daha güzel olmasını sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap