HIIT Egzersiz Nedir Kaç Kalori Harcatır?
 1. Anasayfa
 2. Kaç Kalori

HIIT Egzersiz Nedir Kaç Kalori Harcatır?

0

HIIT Egzersiz Nedir Kaç Kalori Harcatır, sorusu bireylere göre değişkenlik gösterse de sürekliliğe ve kalori eritme seviyesine göre değişkenlik gösterir. Ayrıca bunu yapma sırasında yapılan beslenmeler ve gün boyunca alınan kalori miktarlarına göre değişiklik gösterir. Ancak yüksek miktarlarda yapılan egzersizler ve yüksek miktarda tempo gerektirdiği için kasları doğrudan çalıştırırken vücudun bütün kaslarına etki ederek yüksek miktarlarda kalori harcanmasına neden olmaktadır.

HIIT kardiyo, oldukça yüksek yoğun bir tempo halinde aralıklı şekilde devam eden antrenman programıdır. Fiziksel olmasının yanı sıra zorlayıcı ve kısa süreli bir antrenman şeklidir. HIIT kardiyo konusunda yeni iseniz bu tarz egzersizler yerine egzersiz yapmak yerine farklı yolları denemeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Kısa süreli ve yoğun bir şekilde egzersiz yaparken kendinizi dinlendirmeyi de ihmal etmeyin.

HIIT kardiyo hareketleri birden farklı yöne sahiptir ve farklı yolları bulunur. Bu yollar ise;

 • Kettlebel
 • İp atlama
 • Srrin

HIIT Kardiyo Nedir?

HIIT kardiyo yoğun tempo ve aralıklı olarak gerçekleştirilen bir antrenman programıdır. Bu program için maksimum güç uygulamak gerekmektedir. Yapılan egzersizler bireylerin daha hızlı şekilde yağ kaybetmelerine neden olurken sağlıkları açısından da faydalıdır. Bunu başarmak için 10 saniye ile 90 saniye süresi içinde çalıştıktan sonra 20 saniye ile 180 saniye arasında dinlenmeniz gerekiyor. Dinlenmek bu konuda en önemli etken olacağı için egzersiz yaptıktan sonra dinlenme sürelerine dikkat edin. Yapılan her setten sonra dinlenin.

HIIT kardiyo konusunda yeni iseniz ½ oranında dinlenmeniz yeterli olacaktır. Örnek vererek anlatacak olursak 20 saniye bütün Sprintlere gidebilir ve sonraki setlere gitmeden önce 40 saniye boyunca dinlenebilirsiniz. 20 dakika süren verimli antrenman kalori yakım hızını artıracaktır.

HIIT Kardiyo Faydaları Nelerdir?

 • Kısa sürede yüksek miktarlarda kalori yakabilirsiniz. 30 dakika boyunca HIIT kardiyo yapmak, koşu ya da bisiklet sürerken yakılan kalorilerden daha fazla kalori yakmanıza olanak tanıyacaktır.
 • HIIT kardiyo metabolizmanızın hızlanmasına da neden olur. Kardiyo sonrasında metabolizma hızı yükselirken daha sağlıklı olmanıza da yardımcı olur.
 • Oksijen tüketiminizi artırır
 • Herhangi bir donanım olmadan da rahatlıkla yapılabilir. En önemli özelliklerden bir tanesi de bu özelliğidir. Spor salonları ya da yüksek fiyatlara satılan ekipmanlara gerek duymadan ister evinizde isterseniz dışarıda rahatlıkla uygulamanıza olanak tanır.
thumbnail
Önerilen Yazı
Tembel Diyeti Nasıl Yapılır?

HIIT Kardiyo Zararları Nelerdir?

 • Yeni başlayanlar için uygun olmayan bir programdır. Geçmiş dönemlerde yüksek yoğunluğa sahip aralıklı antrenmanlar yapmayan ya da yakın dönemlerden sakatlık geçiren bireylerin yapmaması gerekir. HIIT kardiyo düzgün şekilde uygulanan ve yoğun bir programdır. Bu nedenle kaslarınızın ve vücudunuzun yorulmasına neden olur. İlk olarak kondisyon oluşturun ve kısa kardiyo yaparak uzun süreli dinlenin. İlerleyen dönemlerde süreleri artırabilirsiniz.
 • HIIT kardiyo sakatlık riskini artırmaktadır. Diğer programlarda olduğu gibi HIIT kardiyo programında da sakatlık riski bulunmaktadır. Bunda dikkat edilmesi gereken konu yükske yoğunlukta aralıklı antrenman egzersizinde daha fazla risk artacaktır. Oldukça yorucu bir program olduğu ve ilerleyen seviyelerde zorlanacağı için sakatlık riski de artmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için ilk olarak ısınmalı ve formunuzun bozulduğu durumlarda dinlenmeyi ihmal etmeyin.
 • Ağırlık antrenmanları performansları etkiler. BU nedenle hedef belirleyerek belirli tempo aralıklarıyla uygulamaya devam edin.

HIIT Kardiyo Ne Kadar Yapılmalı?

HIIT kardiyodan tam performans almak için kısa süreli çalışma ve uzun süreli dinlenme yaparak devam edebilirsiniz. Herhangi bir sınırlama olmasa da sakatlık durumları ile karşılaşmamak için sınırlarınızı belirleyerek hareket etmekte fayda var. Fazla yapmanız durumunda sakatlıkla karşı karşıya kalabilirsiniz.