Halsizlik Neden Olur? Nasıl Geçer?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Halsizlik Neden Olur? Nasıl Geçer?

0

Halsizlik Neden Olur? Yorgunluk, güçsüzlük veya uyuşukluk hissi birçok kişinin karşılaştığı yaygın bir sorundur. Halsizlik, “fiziksel yetersizlik ya da kas gücünün yetersizliği ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmek için fazladan çaba sarf edilmesi gerektiği” olarak tanımlanabilir.

Günlük, monoton aktiviteler, uykusuzluk ya da yorgunluk, ilgi duyulmayan aktivitelerin gerçekleştirilmesi sizi halsiz ve enerjisiz bırakabilir. Aşırı terleme, iştah kaybı, konsantrasyon güçlüğü ve uykuya dalmada zorluk çekmek, halsizliğin belirtileridir.

Halsizlik Neden Olur, sorusunun cevapları arasında başlıca olanları şu şekildedir. Yeterli miktarda uyumamak, zayıf bağışıklık sistemi, alkol tüketimi, öğün atlama, duygusal stres ve çok fazla fiziksel aktivite sonucunda gereken miktarda beslenmemek, kendinizi zayıf hissetmenize sebep olacaktır.

Uzun süren zayıflık, anemi, eklem iltihaplanması (artrit), hipotiroidizm, uyku bozukluğu, kanser, depresyon, kronik tükenmişlik sendromu, diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Bu durumlarda, zayıflığınızın ardındaki kesin sebebi bulmak çok önemlidir.

Yaşamınız boyunca kendinizi enerjik ve ferah hissetmek için, günde en az 30 dakika egzersiz yapmalı, ideal vücut ağırlığınızı korumalı, iyi bir diyet yapmalı, uygun bir şekilde uyumalı, vücudunuzun günlük su ihtiyacını karşılamalı, alkol ve sigaradan uzak durmalısınız.

Evde uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntemle enerji artışı sağlayabilir ve dayanıklılığınızı geri kazanabilirsiniz.

Halsizlik Neden Olur? İyi Gelen Evinizdeki Doğal İlaçlar

Halsizlik için Muz

Halsizlik-ve-Muz

Muz, sükroz, fruktoz ve glukoz gibi hızlı ve önemli derecede enerji artışı sağlayabilen mükemmel bir doğal şeker kaynağıdır. Ayrıca muzda vücudunuzun şekeri enerjiye dönüştürmek için ihtiyaç duyduğu bir mineral olan potasyum vardır. Muzdaki lif de kanınızdaki glikoz seviyesini korumaya yardımcı olur.

 • Ne zaman halsiz hissederseniz, bir ya da iki muz yiyin. Muzla yapılmış bir tatlı da deneyebilirsiniz.
 • Vücudunuzu güçlendirmek ve güçsüz hissetmenize engel olmak için günde iki kez bir yemek kaşığı bal ile olgun bir muz yiyin.

Halsizlik için Badem

Halsizlik-ve-Badem

Bademler, enerjik hissetmenize ve genel zayıflık belirtileriyle savaşmanıza yardımcı olabilecek E vitamini ile doludur. Ayrıca, bademlerdeki yüksek magnezyum dozu protein, yağ ve karbonhidratların enerji kaynaklarına dönüştürülmesinde rol oynar. Bazı kişilerde halsizliğin sebebi, magnezyum eksikliği olabilir.

 • İki badem, bir kuru incir ve bir kaç kuru üzümü suda bekletin. Sabahları, badem, incir ve kuru üzümleri çıkarın ve suyu için. Bademleri soyup yiyin, ardından incir ve kuru üzümleri de midenize indirin.
 • Ayrıca, yanınızda kavrulmuş badem taşıyın ve ne zaman yorgunluk ya da güçsüzlük hissederseniz, anında enerji elde etmek için yiyin.

Halsizlik için Süt

Halsizlik-ve-Sut

B vitamini eksikliğinin halsizliğin en önemli sebebi olduğu kabul edilir ve süt en başta gelen B vitamini kaynağıdır. Ayrıca süt, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlü tutan iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

 • Halsiz olduğunuzda, bir tatlı kaşığı bal ekleyerek bir bardak ılık süt için.
 • Ayrıca bir fincan sütte iki ila üç inciri kaynatın. Haşlanmış incirleri yiyin ve güçlenmek için sütü için.
 • Alternatif olarak, bir bardak ılık süte bir çay kaşığı tereyağı ekleyin. Aşırı kan kaybının neden olduğu zayıflığı tedavi etmek için günde iki kez içilir.

Halsizlik için Hint Bektaşi Üzümü

Halsizlik-ve-Hint-Bektasi-Uzumu

Amla olarak da bilinen bektaşi üzümü, enerji düzeyinizi artırabilecek son derece besleyici bir meyvedir. İyi bir C vitamini, kalsiyum, protein, demir, karbonhidrat ve fosfor kaynağıdır. Günde sadece bir bektaşi üzümü yemek bile zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

 • Bir meyve sıkacağı yardımıyla birkaç bektaşi üzümünün suyunu çıkarın.
 • Eşit miktarda bal karıştırın.
 • Bir hafta boyunca günde iki veya üç kez için.

Halsizlik için Jinseng (Ginseng)

Halsizlik-ve-Ginseng

Yüzyıllardır güçlü bir antioksidan olarak tanınan jinseng, zayıf hissettiğinizde size daha fazla enerji verebilir. Bu bitkinin sakin ve yatıştırıcı doğası da sinirlerinize anında etki eder.

 • Bir jinseng kökünü ince dilimler halinde kesin.
 • Düşük ısıda 15 dakika boyunca, üç bardak su içinde 8 ila 10 dilimini pişirin.
 • Çözeltiyi süzün, biraz bal ekleyin ve soğumasını bekleyin.
 • Günde 1-2 bardak bu jinseng çayından içebilirsiniz.

Not: Jinseng yüksek tansiyonu olanlar için uygun değildir.

Halsizlik için Meyan Kökü

Halsizlik-ve-Meyan-Koku

Meyan, halsizliğin çeşitli sebepleriyle savaşabilen başka bir bitkidir. Bu bitki, vücut tarafından doğal olarak üretilen adrenal hormonlarını destekler, böylece enerjinizi ve metabolizmanızı artırır.

 • Bir tatlı kaşığı meyan kökü ve iki çay kaşığı balı bir bardak ılık sütün içine ekleyin.
 • Daha enerjik hissetmek için günde iki kez için.

Not: Meyan, bazı kişilerde kan basıncını artırabilir, bu yüzden düzenli olarak almadan önce doktorunuza danışın.

Halsizlik için Mango

Halsizlik-ve-Mango

Mango, ideal sağlığa yardımcı bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içeren tatlı ve sulu bir meyvedir. Aynı zamanda lif, potasyum, magnezyum ve bakır açısından mükemmel bir kaynaktır.

Mangolardaki demir, vücuttaki kırmızı kan hücresi sayısını artırarak anemiyle mücadeleye yardımcı olabilir. Ayrıca mangolar, anında enerji sağlayan şekere dönüşen nişasta içerir.

 • Bir bardak mangolu süt içmek, güçsüz hissettiğiniz zamanlarda enerji üretme sürecini hızlandıracaktır.
 • Mangoları dilimlere bölerek bir tatlı kaşığı bal, bir tutam safran, kakule tozu ve bir miktar gül suyu ilave edin. Aşırı kan kaybına bağlı zayıflığı tedavi etmek için günde iki kez yiyin.

Halsizlik için Çilek

Halsizlik-ve-Cilek

Çilekler gün boyu enerjinizi korumanızı sağlamak için sağlıklı ve düşük kalorili bir katkıdır. Vücudun dokularının onarılmasına yardımcı olan, bağışıklık sistemini güçlendiren ve serbest radikal hasarını önleyen bir antioksidan olan C vitamini ile doludur. Ayrıca, yeterli miktarda manganez, lif ve suyu çileklerden elde edersiniz.

 • Halsiz hissettiğinizde yarım bardak taze çilek suyu içebilirsiniz.
 • Ayrıca çilekleri direkt yiyebilir veya düşük kalorili, yüksek lifli meyve salatası yapmak için diğer meyvelerle karıştırabilirsiniz.

Halsizlik için Yumurta

Halsizlik-ve-Yumurta

Halsizlikle mücadele etmenin en önemli yolu dengeli beslenmektir. Yumurtalar protein, demir, A vitamini, folik asit, riboflavin ve pantotenik asit gibi besinlerle yüklüdür.

Daha iyi hissetmek için her zaman ve günde en az bir yumurta yiyin. İyi haşlanmış yumurta, peynirli veya yeşil sebzeli omlet veya yumurtalı sandviç yiyebilirsiniz.

Halsizlik için Kahve

Halsizlik-ve-Kahve

Kahvede bulunan kafein, beyni destekler ve size anında bir enerji artışı sağlar. Ölçüyü kaçırmadığınız sürece kahve içmek zarar vermez.

Halsizlik Neden Olur ile ilgili geniş bir şekilde sizlere bilgi vermeye çalıştık. Halsizlik neden olur sorusunun cevabını arayarak buraya ulaştıysanız doğru yerde olduğunuza emin olabilirsiniz. Enerjik hissetmenize ek olarak, metabolizma hızını düzenler, dayanıklılığı artırabilir, odaklanmayı geliştirebilir ve ağrıyı azaltabilir. Günde iki fincandan fazla kahve içmeyin. Daha fazla kaygı ve uykusuzluk riskini artırabilir.

Bunları denedikten sonra bile çoğu zaman yorgun ve güçsüz hissediyorsanız, kesin nedeni belirlemek ve kesin şekilde tedavi görmek için doktorunuzdan randevu alın.

Ayrıca Hamilelikte Proteinin Önemine yer verdiğim diğer yazıma da göz atmak ister misiniz?