Gebelikte Proteinin Önemi
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet Yemekleri

Gebelikte Proteinin Önemi

0

Gebelikte Proteinin Önemi ne kadar diye bir çok kişi merak ediyor. Aslında gerçekten dikkat edilmesi gereken bir konu. Yetişkinlerin sağlığını koruyabilmesi ve bunun için gerek duyulan fonksiyonların yerine getirilebilmesi için vücudun proteine ihtiyacı vardır.

Bir veya daha fazla uzun amino asit zincirinden oluşan protein, vücudunuzdaki her hücrenin önemli bir bileşenidir. Doku oluşturmaya ve onarmaya yardımcı olur; enzimleri ve hormonları oluşturur, kemikler, kaslar, kıkırdak, deri ve hatta kandaki yapıların oluşumunu sağlar.

Gebelikte Proteinin Önemi Yüksek midir?

Gebelikte Proteinin Önemi, bebeğinizin sağlıklı olması için beslenme listeniz yeterli miktarda protein içermelidir. Proteindeki amino asitler, bebeğinizin kaslarından beynine kadar tüm organlarının oluşumuna katkıda bulunur.

Protein, vücutta yeterli miktarda kan hücresini üretebilmek için de gereklidir. Aynı zamanda sağlığımızın korunmasından sorumlu bağışıklık sistemimizin desteklenmesine yardımcı bir besin olan demir üretiminde de etkilidir. Kadınlar hamileyken genellikle normalden daha fazla demire ihtiyaç duyarlar.

Proteinin Zararları var mıdır?

Protein ayrıca hamilelik sırasında memenin ve rahim dokusunun büyümesine yardımcı olur.

Öte yandan, hamilelik sırasında düşük protein alımı hem anne hem de gelişmekte olan bebekte bir takım sağlık sorunlarına yol açabilir. Her şeyden önce, annede zayıflık ve artan yorgunluğa neden olabilir.

Düşük proteinli beslenme, gelişmekte olan bebek için zayıf kas ve eklem gelişimi, zayıf kemik gelişimi, kas veya kemik deformiteleri, düşük, beyin hasarı ve yüksek doğum kusurları riskine yol açabilir.

Eğer protein bakımından zayıf beslenilir ve vücutta protein eksikliği oluşursa vücudunuzun yapı taşları protein elde etmek için kendi dokularını parçalamaya başlayacak ve hem anne hem de bebeğin sağlığı tehlikeye girecektir.

Gebelikte-Proteinin-Onemi

Gebelikte Proteinin Önemi Üzerine Araştırmalar

Bazı çalışmalar, gebelik sırasında proteinin önemi hakkında bizleri aydınlatmıştır.

Örneğin, 2013 yılında yapılan bir araştırma, anne sütü ve protein alımının büyüme oranını yüksek oranda etkilendiğini bildirmektedir. Bu bulgular, süt ve proteinde bulunan ortak besin maddelerinin ve diğer besinsel faktörlerin katkısının fetüsün büyümesini desteklediğini düşündürmektedir.

2016 yılında bir hayvan modeli üzerinde yapılan deneyde ise, doğumun yaklaşmasıyla vücuttaki vazgeçilmez amino asit gereksinimlerinin gebeliğin ilk dönemlerine kıyasla çarpıcı bir şekilde arttığı gözlemlendi.

Tespit edilen protein gereksinimlerini doğrulamak ve insanlarda hamilelik sırasında vazgeçilmez amino asit gereksinimlerini belirlemek için yeni ilave çalışmalar yapılmaktadır.

Hamilelik Sırasında Ne Kadar Protein Tüketilmeli?

Amerikan Gebelik Derneği’ne göre, hamile kadınlar günde 75 ila 100 gram proteine ihtiyaç duyarlar.

Bu normalde ihtiyacınız olandan yaklaşık 25 gram daha fazla.

Ayrıca protein gereksiniminiz, faaliyet düzeyinize bağlı olarak biraz daha az veya daha fazla olabilir. Çok aktif ve düzenli egzersiz yapıyorsanız, günlük protein alımınızı 80 ila 100 gram’a çıkarmak isteyebilirsiniz.

Sağlıklı Protein Kaynakları Nelerdir?

Yağsız etler, kümes hayvanları ve somon balığı, alabalık, levrek gibi balıklar mükemmel bir protein kaynağı iken, denemeniz gereken başka sağlıklı seçenekler de vardır.

Birçok hamile kadının güvenle tükettiği diğer bazı protein kaynakları, fasulye, soya peyniri, yer fıstığı, buğday tohumu ve kepekli tahıllardır.

Protein karışımları ve protein barları, bazı kadınların minimum protein gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olabilecek besin takviyeleridir.

Hamilelik sırasında, cıvık ve pastörize edilmemiş peynirlerden, yüksek düzeyde civa içeren balıklardan, pastörize edilmemiş sütten ve fastfood tarzındaki işlenmiş etlerden uzak durmalısınız.

Bu gıdalar protein bakımından yüksek olmakla birlikte, aynı zamanda tam anlamıyla hijyenik olduğuna dair güven sağlamaz ve gıda kaynaklı hastalıklara yol açabilecek bakteriler geliştirmeye yatkındırlar. Bu nedenle bu protein kaynaklarından gebelik boyunca ve iyileşme süreçlerinde uzak durmak en iyisidir.

Öneriler

Protein alımınıza dikkat etmenin dışında, doğum öncesi vitaminlerinizi almalı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazanmalısınız.

Aynı zamanda, düzenli egzersiz, yeterli uyku, derin nefes alma ve düşük stres seviyesi hamilelik sırasında hayati önem taşır.

Detoks Çayının da hamilelik döneminde gerçekten faydalı bir doğal ürün olduğunu da sözlerime eklemeden yapamayacağım.

Yazar Hakkında

Yorum Yap