Hafıza Neden Zayıflar, Hafıza Güçlendirici Besinler
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Hafıza Neden Zayıflar, Hafıza Güçlendirici Besinler

0

Hafıza neden zayıflar? Yani unutkanlığın birden çok nedeni olabilir. Bunlardan birisi vitaminsizlik bir diğeri ise zekâ yaşıdır. İnsanların beyni 18-20 yaşına kadar büyümesi ile doğru oranda büyümektedir. Ancak 18-20 yaşlarından itibaren beyin büyümez yalnızca beyin hücreleri gelişim gösterir. Gelişim gösterilirken aynı zamanda beyin hücrelerinin bir kısmı da yavaş yavaş ölmektedir. Bundan dolayı beyin, yeni gelen girdilerin alınmasını kısıtlar ve kullanılmayan bilgileri ise bir süre sonra silmeye başlar. Beynin artık işlevi yeni bilgileri alıp eskileri silmek haline gelir. Zamanla unutkanlık doğal bir süreç haline gelmektedir.

Hafıza Neden Zayıflar ve Nedenleri Nelerdir?

Hafızanın zayıflamasının bir diğer nedeninin de vitamin eksikliği olduğundan bahsetmiştik. Vücutta yeteri oranda B12 vitamini bulunmazsa, nöronlarımız sağlıklı bir biçimde çalışmaz ve bu da unutkanlığa yol açmaktadır. Aynı zamanda D vitamini eksikliği de kişilerde unutkanlığa yol açmaktadır.

Unutkanlığın diğer nedenlerini sayacak olursak uyku düzenindeki bozukluklar, stres, kafaya alınan darbeler, zararlı alışkanlıklar (alkol, uyuşturucu, sigara gibi), sağlıksız beslenme olarak sıralayabiliriz. Unutkanlık kişilerin günlük hayatlarının aksamasına neden olabilmektedir. Aile, arkadaş sosyal yaşantıda meydana gelen unutkanlıklar kişinin bunalıma girmesine bile neden olabilmektedir. Kişinin bu sorunları yaşamaması için uyku düzenini sağlaması, zararlı alışkanlıklardan uzak durması ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir.

Hafıza Güçlendirici Besinler Nelerdir?

Besinleri yeterli ve doğru miktarda tükettiğimizde hepsi şifadır. Hafıza neden zayıflar diye düşünecek olursak ve buna bir çare arayacaksak. Hafızayı güçlendiren, unutkanlığınıza çare olacak besinler;

Hafiza-Kuvvetlendirici-Ceviz

 1. Ceviz

Şekli ile de beyni anımsatan bir besin olan ceviz hafızanın güçlenmesini sağlamaktadır. Ceviz hafızayı geliştirmekle birlikte nöral etkileri iyileştirmektedir. Cevizin içerdiği gümüş iyon beynimizin ihtiyaçlarından biridir. Bu durum da ceviz ve beyin arasındaki önemli ilişkiyi göstermektedir. Ceviz kalsiyum, potasyum, fosfor ve demir bakımından zengin bir besindir. Cevizin bu özelliği zihin yorgunluğunu giderir. Ayrıca cevizin içerisinde bulunan omega 3 zekanın gelişip daha iyi düşünebilmesine ve zihnin fonksiyonlarının gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Hafiza-Guclendiren-Kakao

 1. Kakao

Kakao yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen hafıza kaybı ve anlama güçlüğünü giderebilmektedir. Kakao flavanolleri beyinin ana bölümlerinde kan akış hızını arttırarak zihnin dinç olmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte hafızayı güçlendirip kişilerin dikkatini arttırarak görsel zekasını da güçlendirmektedir.

Balik-Hafiza-Guclendirici-Takviye

 1. Balık

Balık içerdiği omega 3 bakımından beyin sağlığını desteklemektedir. Dolayısıyla balık, hafızayı güçlendirir. Balık tüketiminin beyin sağlığı üzerinde önemli bir rolü vardır. Balık, Alzheimer riskini de düşürmeye yardımcıdır. Yapılan araştırmalarda haftada en az bir kez tüketilen balık kişilerin yaşa bağlı olarak meydana gelen unutkanlığa ve hafızanın gerilemesine engel olmaktadır.

Semiz-Otu-Hafizaya-Faydasi

 1. Semiz Otu

A, B1, B2, B6, C ve E vitaminlerince zengin bir sebze olan semiz otu yüksek oranda omega 3 içermektedir. İçerdiği vitaminler ve mineraller bakımından hafızayı güçlendirme etkisi yüksek olan bir sebzedir. Semiz otu içerisindeki omega 3 sayesinde beyin fonksiyonlarının düzenli bir biçimde çalışmasını sağlamaktadır.

zerdecal-ve-hafiza

 1. Zerdeçal

Zerdeçala rengini veren ‘’kurkumin’’ adı verilen etken madde hafıza sorunlarını engeller ve beyin fonksiyonlarının işleyişinin sağlıklı olmasını sağlar. Zerdeçal beynin oksijenlenmesine, bilgilerin öğrenilip işlenmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalarda zerdeçal tüketen bireylerde Alzheimer hastalığının daha az rastlandığı ortaya çıkmıştır.

Yaban-Mersini-Zeka-Acisindan-Faydalari

 1. Yaban Mersini

Yaban mersini içerdiği antioksidanlar sayesinde beyin hücrelerinin gelişmesini sağlar. Yaban mersini beyne giden kan akışını hızlandırır. Beyin sağlığını koruyan yaban mersini aynı zamanda Alzheimer riskini de en aza indirmektedir.

yumurtanin-faydalari

 1. Yumurta

Yumurta içerdiği aminoasitler sayesinde zihinsel ve nörolojik bozuklukları giderir. Yumurta bununla birlikte beyin hücrelerinin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Yumurta içerdiği kolin sayesinde beynin büyüyüp gelişmesini ve hafızanın güçlenmesini sağlamaktadır.

yesil-cay-zeka-icin-faydalimi

 1. Yeşil Çay

Yeşil çayın sağlıklı kilo vermenin yanında hafıza güçlendirici etkisi de bulunmaktadır. Yeşil çay önemli oranda polifenol ve flavonoid barındırır. Bu sayede hafızayı güçlendirip unutkanlığı engellemektedir. Yeşil çay içerdiği antioksidanlarla Alzheimer hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Hafiza-Dostu-Ispanak

 1. Ispanak

Hem pişmiş hem de çiğ bir şekilde tüketilebilen ıspanak, hafızanın güçlenmesini sağlamakla birlikte beyin nöronlarının işleyişini düzenlemektedir. Ispanak içerdiği beta karoten ve folik asit ile birlikte Alzheimer hastalığını önler.

Sut-Hafiza-Dostu

 1. Süt

Yüksek protein kaynağı olan süt beyin gelişiminde etkilidir. Süt demir, iyot, çinko, folik asit, A, B6, B12 ve E vitaminlerini içermektedir. Bu vitaminler sayesinde süt beyin ve zekâ gelişiminde önemli bir yere sahiptir. İçerdiği protein ile odaklanma yeteneğine ve hafıza güçlenmesine önemli etkiler sağlamaktadır.