Göbek Eriten Diyet Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. Diyet

Göbek Eriten Diyet Nasıl Yapılır?

0

Hemen hemen herkesin göbek eriten diyet nasıl yapılır? sorusunu ömründe bir kez de olsa kendisine sorduğuna eminiz. Peki göbek neden olur? Göbek eritmenin en kolay yolu nedir? ve göbek eriten diyet nasıl yapılır? Merak ediyorsanız buyrun yazımıza.

Göbek Neden Olur?

Kişileri ciddi anlamda rahatsız eden göbek neden olur? Sadece estetik problem olarak bakılmaması gereken göbek yağlanması aslında ciddi bir sorundur. Bu sebeple göbek sorunu ilk ortaya çıktığı zaman ele  alınmalı ve giderilmeye çalışılmalıdır. Tersi durumda vücuda ciddi zararları olabileceği gibi iç yağlanma dediğimiz organ çevrelerinde yağlanmaya da sebep olabilir..

Göbek Yağlanmasının Nedenleri

Stres: Göbekte yağlanma probleminin en büyük etkilerinden biridir. Stres altındaki kişiler doğru beslenemez, öğün atlayabilir, karbonhidrat ve trans yağ bakımından zengin hazır gıdalara ilgi duyabilirler. Bunun sonucunda göbek bölgesinde yağlanma görülür ve metabolizma hızı düşer.

Genetik Yatkınlık: Göbek bölgesindeki yağlanmadan muzdarip kişilerin çoğunda  bu durum genetik yatkınlıkla ilgilidir. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu sağlıklı bir yaşam tarzını seçmektir.

Gazlı İçecekler: Sürekli ve aşırı tüketilen gazlı içecekler fazla kalori alımı sebebiyle göbek bölgesinde yağlanmaya neden olur. Ayrıca gazlı içecekler midede gaz ve sarkmaya yol açar. Bu nedenle gazlı içeçeklerin azaltılması yada tamamen sıfırlanması gerekir.

Şeker Tüketimi: Şekerin insan sağlığını tehdit ettiği yönünde yapılmış birçok araştırma mevcut. Sadece beyaz şeker olarak düşünülmemeli şeker içeren besinlerden de uzak durulmalıdır.

Yetersiz Uyku: Yeterli ve kaliteli uyku birçok sorunu ortadan kaldırdığı gibi göbek yağlanması problemi için de önemli. Çünkü vücutta yağ yakımını sağlayan hormanlar uyku sırasında salgılanır. bu hormonların salgılanması için gece en geç 23:00’e kadar mutlaka uyumuş olmak gerekir. Ayrıca erken yatan kişiler gece atıştırmalarının önüne geçmiş olur.

Egzersiz Yapmamak: Yeterince egzersiz yapmamak göbekte yağlanmaya neden olan sebeplerin en çok görülenlerinden biridir.

Alkol: İçeriğindeki yüksek kalorinin doğrudan kana karışıp yağ olarak depolanmasına sebep olan alkolün göbek yağlanmasına sebep olmaması için sınırlandırılması gerekir.

gobek-eritmenin-en-kolay-yolu-nedir

Göbek eritmenin en kolay yolu nedir?

Göbek eritmenin en kolay yolu yağlanmaya sebep olan yetersiz egzersiz problemini çözmektir. Düzenli yürüyüş yapmak göbek yağlanmasının en büyük düşmanıdır. Sadece karın bölgesini çalıştıran hareketler yapmak yerine kardiyo hareketleriyle kalbi ritmik çalıştırmak daha etkili olacaktır. Mutlaka günde 30-40 dakika tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Bununla birlikte karın egzersizleride yaparsanız olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Göbek Eritme Diyeti

Örnek göbek eritme diyeti aşağıdaki şekilde uygulanabilir. Diyet ile birlikte tempolu yürüyüş ve karın egzersizi yapmanız kısa sürede forma girmenizi sağlayacaktır.

Sabah: 4 yemek kaşığı yulaf ezmesi + 1 kase yoğurt + 1/2 muz

Ara: 2 adet ceviz + 1 fincan yeşil çay

Öğlen: Avuç içi kadar et yada tavuk yada balık + yağsız ve tuzsuz sadece limonlu yeşil salata  + 1 dilim tam buğday ekmeği

Ara: 2 sadet galeta + 1 fincan yeşil çay

Akşam: 8 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği + 1 kase yoğurt + 1 dilim tam buğday ekmeği

Ara: 1 su bardağı kefir