Canan Karatay Şeker Hastalığı Diyeti
  1. Anasayfa
  2. Diyet

Canan Karatay Şeker Hastalığı Diyeti

0

Canan Karatay Şeker Hastalığı Diyetine pek çok röportajında yer vererek önemini bize vurgulamıştır. Obezite ve diyabet birbirinden ayrılmaz bir hastalıktır hatta tetikleyen bile diyebiliriz. Yanlış beslenme, sağlıksız yaşam diyabete sebep olabilir. Ama doğru beslenme şekliyle bu hastalığın önüne geçilebilir. Oluşturduğu birçok etkisi yok edilebilir. Diyabet hastalığı tek başına zor bir hastalık olmasının yanında yanın da başka hastalıklara da sebebiyet vermektedir. Örneğin diyabet kalp ve damar rahatsızlıklarına da yol açmaktadır. Kalp krizinin sebebinin altında yine şeker hastalığı çıkmaktadır. Doğru diyet, doğru beslenme şekliyle bütün bunların önüne geçebilirsiniz. Peki Canan Karatay bunun için neler öneriyor gelin birlikte bakalım.

  • Posalı gıdalar tüketmeye özen gösterin
  • Doğal yani işlem görmemiş ve pakete girmemiş besinler tüketin
  • Doğal yağlar tüketin, trans yağlar zamanla damar tıkanıklığı oluşturacaktır
  • Meyve tüketimini doğru seçin ki vücuda şeker depolamayın

Yani fazla kilolardan kurtulurken aynı zaman da sağlığınıza da kavuşacaksınız.

Şeker hastaları ne yememeli Canan Karatay?

Canan Karatay Şeker Hastalığı Diyetinde en önemli 3 unsura dikkat etmek gerekir. Canan Karatay’ın tabiriyle 3 beyazdan yani işlem görmüş rafine sofra tuzundan, işlem görmüş rafine undan ve toz şekerden uzak durulmalıdır. Çünkü bunlar vücut için hastalığa davet edici gıdalardır.

Canan Karatay şekere ne iyi gelir?

Öncelikle vücudumuz için en önemli olan sıvı yani suyu bolca tüketmelisiniz. Doğal yağlar kullanılmalı. Örneğin köy tereyağı kullanmak daha sağlıklıdır. Yine doğal zeytin yağı da kullanabilirsiniz. En önemli protein kaynağı yumurta da listenizde mutlaka yer almalıdır.

Şeker hastalığından kurtulmak için ne yapmalı?

Mutlaka günün en önemli öğünü kahvaltı yapmadan güne başlanmamalı. Öğle yemeği atlanmamalı hatta ara öğünlere de yer verilmelidir. Doğru meyveyi doğru zaman diliminde tüketin. Tatlı isteği duyduğunuz da sağlıklı besinlerle yatıştırın. Düzenli uyku uyumaya özen gösterin. Yemeklerde baharata bolca yer verin.

Şeker hastaları sabah kahvaltıda ne yemeli?

Şeker hastaları kahvaltıda protein ve vitamin almaya dikkat etmelidir. Vitamin ve mineral ihtiyacını bol yeşillik ve meyve tüketerek, protein ihtiyacını yumurta ve peynirden karşılayabilir. Yine yağlı tohumlar da tüketebilir (fındık, badem, zeytin ve ceviz gibi). Ekmek asla tüketmemeli. Açık ve şekersiz çay içmeli.