Chia Tohumu ile Zayıflama
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Chia Tohumu ile Zayıflama

0

Chia Tohumu ile Zayıflama mümkündür. Chia tohumunun tok tutan ve kilo verdiren etkisi nedeniyle diyet listelerinin içinde sıklıkla tercih edilir. Bitkisel protein içerikli özel bir tohum olduğunu ifade etmek yanlış olmaz. Ayrıca protein deposu tohum sayesinde gün içinde açlık hissini ortadan kaldırmaktadır. Yediği yemeklerin önüne geçemeyen bireyler için en ideal üründür. Tokluk hissinin yanı sıra yemeklerden uzaklaşmanızı sağlayacak ve tüketimini daha sınırlı bir hale getirebileceksiniz. Kalsiyum açısından da oldukça zengin bir tohum olması nedeniyle metabolizmanın daha hızlı çalışmasını saplar. Metabolizma hızlandırıcı tohumu olarak ta bilinmesi nedeniyle düzenli kullanımlarla birlikte yağ yakımında da etkili rol oynar.

Hızlı çalışan metabolizma, sindirim sistemini daha etkili bir hale getirerek tüketilen gıdaların daha kolay bir şekilde sindirilmesi sağlanır. Chia tohumu, lif açısından da zengin bir tohum olarak bilinmektedir. Lif desteği sayesinde bağırsak hareketlerini düzenlerken idrar problemlerini de en aza indirir.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

 • Vitamin açısından oldukça zengin bir tohumdur. İçinde A – B – D ve E vitaminleri bulunan Chia tohumu vücut dengesini sağlama konusunda da bireylere yardımcı olur.
 • Kan şekerini dengeleyen bir özelliği olmasının yanı sıra kan şekeri sıklıkla düşen bireyler tarafından da tercih edilir.
 • Lif oranı yüksek olması nedeniyle sindirim problemleri bulunan bireylerin en önemli yardımcılarıdır. İdrara gitme konusunda problemleri olanlar Chia tohumu sayesinde idrar düzenini daha düzenli bir hale getirir.
 • Kolesterol hastaları da sıklıkla chia tohumunu tercih eder.
 • Karın bölgelerinde meydana gelen yağlanmalarda da Chia tohumunu düzenli olarak kullanmanız durumunda daha sıkı bir karın bölgesini elde edersiniz.
 • Enerji verirken performans artıran özellikleri de bulunur
 • Zayıflama konusunda en etkili yardımcıdır. Chia tohumu çok farklı şekillerde kullanılmaktadır. Zayıflamak isteyen bireylerin hazırlanması ve nasıl tüketilmesi konusunda bilgi vereceğiz.

Chia Tohumunun Kalori ve Besin Değerleri

Katı gıda ya da içeceklere karıştırılarak tüketilen diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan bu besin tat olarak da zengin bir aromaya sahiptir. Sağlıklı bir şekilde tüketilebilecek olması nedeniyle yiyeceklere ilave edebileceğiniz chia tohumunda dengeyi tutturmak, kilo vermenizi daha kolay bir hale getirecektir. 1 yemek kaşığında 6 gram ilave edebileceğiniz Chia tohumu toplamda 30 kaloriye sahiptir. Ancak kaşığı tepeleme halinde doldurduğunuzda bu durum kalori değerini iki katına çıkarır. 12 gramlık chia tohumunda kalori miktarı otomatik olarak 60 kaloriye eşittir.

Mutfaklarda kepçe kullanıyorsanız bu durum kalori değerini otomatik olarak 170 kaloriye yükseltir. 1 çay bardağı chia tohumunda ise 120 gram gelir ve bu durum 580 kaloriye denktir. Ancak yarım kg chia tohumunun kalori miktarını merak ediyorsanız bu da 2500 kaloriye denk gelir. Chia tohumuyla birlikte hem vücudun besin ihtiyacını karşılayabilir hem de kilo alımını durdurabilirsiniz.

Chia Tohumu Zayıflatır Mı?

Bitkisel proteğin desteğiyle tüketimi daha az hale getiren özel bir tohumdur. Gün içinde oldukça fazla yemek tüketiyor ve açlık hissinin önüne geçemeyenler Chia tohumu bu konuda en önemli yardımcınız olacaktır.

 • Bitkisel bir protein kaynağı sayesinde tokluk hissi daha güçlü ve belirgin bir şekilde gerçekleşir. Buna göre yemek yeme isteğini arka plana atarak daha az yemek yemeniz sağlanır.
 • Sahip olduğu kalsiyum miktarı fazla olduğu için ve kalsiyumun da metabolizmayı hızlandırma konusunda etkisi büyüktür.
 • Metabolizmanın hızlanmasıyla birlikte gün içinde tüketilen gıdalar kısa sürede ve etkili bir şekilde sindirilir.
 • Lif kaynağı bakımından idrar problemlerini ortadan kaldırır ve gün içinde tuvaletleri daha sık tercih edersiniz.

Direkt olarak zayıflama etkisi olan Chia tohumunu düzenli ve doğru şekilde kullanmak çok önemlidir. Dünya genelinde bir araştırma yapıldığında zararlarının olduğunu da görmek mümkün. Bu nedenle düzenli ve doğru kullanım dışına çıkıldığında yan etkileriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Chia Tohumu Nasıl Yapılır?

Chia tohumu aktar ve eczanelerde satılırken dileyen bireyler kendi üretimini de yaparak doğal bir şekilde tüketebilir. Mart, Nisan ve Mayıs ayları ekim zamanı olduğu için en önemli aylarda bu dönemlerdir. Saksıda Chia tohumunu yetiştirebilirsiniz ancak tercih durumunuza göre bahçelerde de sorunsuz bir şekilde yetiştirme yapabilirsiniz. Yetiştirilmesi için en önemli toprak ise nemli olanıdır. Tohum ekimi daha sağlıklı bir şekilde olabilmesi için yerin 3 kat altına yerleştirilmesi gerekir.

Çimlendirme süresi oldukça zahmetli olduğu için 18 ile 20 derece ısıya sahip bir ortamda olması gerekiyor. Aşırı sulama ve aşırı gübreleme kesinlikle tavsiye edilmez. Oldukça kaliteli bir ürün almak için güney cephesinden yerleştirilmesi gerekmektedir. Chia tohumu, insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Üretimi zor olsa da yukarıda da bahsettiğimiz adımları takip ederek sağlıklı ürün elde edebilirsiniz. Ancak zahmet etmek istemeyenler ise aktar ya da eczanelerden kolay bir şekilde satın alabilirler.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Chia tohumu farklı şekillerde tüketilmektedir. Çiğ olarak tüketilmek istendiği durumlarda daha lezzetli bir besin elde etmek için yemeklerin içine ilave edebilirsiniz. Bu sayede gün boyunca tükettiğiniz her öğünde bir miktar tohumu yemeklere ilave ederek yemekleri lezzetlendirebilirsiniz. Ayrıca sıvı halde de tüketebilirsiniz.

Daha önceden ısıtmış olduğunuz bir bardak suya bir kaşığı tohumu ilave ederek 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Sıvı tüketiminde de gerçekleştirebilir ve en az çiğ tüketim kadar fayda sağlar. Çay olarak tüketimlerde ise sabah ve akşam olmak üzere 2 bardak tüketmeniz yeterlidir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli konu aşırı tüketim sonrasında vücudunuzun farklı bölgelerinde alerjik reaksiyonlara maruz kalabilirsiniz.

Chia Tohumunu Kullanarak Zayıflamak Sağlıklı MI?

Doğanın insanlar için sunmuş olduğu ürünleri tüketirken son derece dikkatli olmasında fayda var. BU ürünlerin mucizevi etkileri olmasa da farklı faydaları bulunur. Chia tohumu da doğanın insanlar için sunmuş olduğu en önemli ürünlerdendir ve zayıflama konusunda oldukça faydalıdır. Dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunur. Bu konuların başında doğru ve düzenli kullanımların dışına çıkılmamasıdır.

Chia tohumunu aşırı kullanımlarla birlikte ciltte ve vücudun farklı bölgelerine zarar verebilir. Dünya genelinde zayıflama etkisiyle kullanılan hemen her ürünün aşırı kullanımlarda bireylerde sağlık problemlerine yol açtığı gözlemlenmiştir. Kullanmadan önce bir uzmana danışmak çok önemlidir. Chia tohumu kullananlar da uzmana danışmalıdır. Tek başına Chia tohumu fayda sağlamaz. Bu nedenle diyet programlarının yanında tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca zayıflama serüvenini hızlandırmak için egzersiz ve spor yapabilirsiniz.

Chia Tohumu Diyeti Nasıl Yapılır?

Gün içinde açlık hissi duyuyorsanız doyurucu besinler tüketmek için arayış içine geçtiyseniz chia tohumu tam size göre. Diyet süresi boyunca bu tohumu tüketmeniz durumunda triptofan aminoasit etkisiyle açlık hissinin azalacağını görebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Probiyotik ile Zayıflama

Gece geç saatlerde acıkan bireyler bu durumu ortadan kaldırmak için tüketebileceği diyet besinlere yer vermelidir. Diğer bakımdan ise kilo kayıplarının hızlı olması nedeniyle aynı anda kas kaybı yaşanması sizleri zor durumda bırakabilir. Yağ yakımı destekleyerek daha sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olan chia tohumuyla diyetleri destekleyebilirsiniz. Fazla kilolarınızdan kurtularak ideal seviyelere ulaşabilirsiniz. Bireylerin kendilerinin rahat etmesini sağlayacak olan besinler arasında yer alır. Ancak Chia tohumuna ait bir diyet programı bulunmaz. Chia tohumunu aç karnına su ile karıştırarak içmelisiniz. Buna göre tohum diyet listelerine entegre edilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise uzmana danışmadan diyet listesine bunu entegre etmeyin.

Chia tohumuyla zayıflamak isteyenler bala, limona ve suya ihtiyaç duyarlar. İlk olarak tohumu suyun içinde 1 saat bekletmeli, daha sonra verilen malzemelerle güzel bir şekilde karıştırılmalıdır. Karıştırdıktan sonra mutfak robotuyla güzel şekilde karıştırılmalıdır. Karışımı sabah kahvaltılarından önce bir bardak tüketilmelidir. Toksinleri atarak bağırsakların daha verimli ve istikrarlı bir şekilde çalışmasını sağlarsınız. Ancak bu karışımı 30 gün boyunca her sabah tüketebilirsiniz.

Chia Tohumunu Kimler Kullanamaz?

 • Trigliserid sorunu bulunan bireylerin Chia tohumunu kullanması kesinlikle yasaktır.
 • Chia tohumu gaz problemini ortaya çıkaran ürünlerden bir tanesidir. Bu nedenle trigliserid sorunu bulunan bireylere daha fazla zarar verir.
 • Prostat kanseri problemi olanlar için tartışmalı bir konudur. Bu nedenle bu tohumu kullanmadan önce bir uzmana danışmakta fayda var
 • Zayıf bir bünyeye sahip olanlar Chia tohumunu kullanamaz. Bağımlılık yaratan bir tohum olduğu için zayıf bünyeye sahip olanlarda farklı şekillerde yan etki gösterebilir.
 • Düzenli ilaç kullananlar ilaçların kullanımını tamamladıktan sonra kullanabilir. İlaçlarla kısa sürede etkileşim içine geçebildiği için vücutta farklı sorunlara yol açabilir.

Karaciğer problemleri olanlar, kalp rahatsızlığı bulunan bireylerinde de bu tohumdan uzak durması gerekmektedir. Genel sağlık problemlerini yaptırdıktan sonra