Tahin Pekmez Kaç Kalori
 1. Anasayfa
 2. Kaç Kalori

Tahin Pekmez Kaç Kalori

0

Tahin pekmez kaç kalori olduğu diyet yapacak kişiler ve yediklerine dikkat eden kişiler için önemli olmaktadır. Tahin pekmez çok sevilen ve tüketilen besinler arasındadır. Ancak kalorisi yüksek olması sebebi ile çoğu kişi tarafından tüketilmemektedir. Besin değeri açısından zengin olduğu kadar kalori oranı da yüksektir.

Tahin pekmezin iki tatlı kaşığı 52 kaloriye denk gelmektedir. Günlük 52 kalori olarak tüketilirse kilo konusunda bir problem yaşanmamaktadır. Aşırı tüketimi sonucunda kilo almaya neden olmaktadır. Tahin pekmez kaç kalori olduğu kadar ne kadar tüketilmesi konusu da önemli bir noktadır. Tahin pekmez doğrudan tüketilebildiği birçok besin ile birlikte de kullanılabilmektedir. Tahin pekmez Osmanlı mutfağından bu yana tüm sofraların vazgeçilmezi olmaktadır. Bu yüzden tüketim alışkanlıkları ve kalori oranı gibi birçok detay araştırılmaktadır. Üretim ve yapım aşaması oldukça zorlu bir süreçtir.

Tahin Pekmez

Tahin pekmez içeriğinde yüksek oranda yağ ve şeker bulundurmaktadır. Bu yüzden kalori oranı oldukça yüksektir. 100 gram tahin pekmez 437 kaloriye denk gelmektedir. Besleyiciliği yüksek olması nedeni ile doyurucudur. Genellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi konumundadır. Tahinin ana maddesi susamdır. Susamdan yapılır. Çinko, C vitamini, selenyum ve kalsiyum açısından fazlasıyla zengindir. Pekmez ise birçok çeşitli vardır. İkisinin birleşimi sağlıklı bir besin olmaktadır. Son derece doğal ve katkısız olması nedeniyle sık sık tercih edilmektedir.

Tahin yapımı fazlasıyla zahmetlidir. Tuzlu suda susamlar bekletilerek kabuklarından ayrılması sağlanmaktadır. Kabukların ayrılmasının ardından kavrularak ezilmeye çalışılmaktadır. Daha çok Lübnan mutfaklarında kullanılmaktadır. Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelmekte ve sofralarda yerini almaktadır.

Tahin pekmez tüketimi konusunda dikkatli olmakta fayda vardır. Aşırıya kaçılmamalı ve ideal oranda tüketilmelidir. Günlük 2 tatlı kaşığı tahin pekmez tüketmek yeterli olacaktır. Her gün düzenli olarak 2 tatlı kaşığı tahin pekmez tüketildiği taktirde son derece faydalı etkileri olduğu gözlemlenmektedir. Aşırıya kaçılması durumu biraz sakıncalı bulunmaktadır.

Tahin Pekmez Faydaları

Tahin pekmez faydaları genel olarak bilinmemektedir. Fakat insan vücudu ve sağlığı için çok faydalıdır. Bu yüzden yeteri miktarda kullanılması gerekir. Tahin pekmez faydaları  şu şekilde sıralanabilir,

 • Protein ihtiyacını karşılar
 • Bağırsakları rahatlatıcı etkisi vardır
 • Enerji vermektedir.
 • Kalsiyum takviyesi sağlamaktadır
 • Kansızlık sorununa iyi gelir
 • Zihin gelişimine yardım eder
 • Cinsel gücü arttırmaktadır
 • Vücudu sıcak tutmaya yardımcı olur
 • Uzun süreli tokluk sağlar
 • Solunum sorunu yaşayan kişilerin rahatlamasına katkı sağlar

Sunmuş olduğu sayısız faydası mevcut olduğu için insanların gözde yiyeceklerinden biri olmuştur. Bilinen bu faydalarının yanı sıra bağışıklığı güçlendirmesi ile de ön plana çıkmıştır. Bağışıklığı güçlendirdiği için hastalıklara karşı direnç sağlamakta ve daha kaliteli bir hayat sunmaktadır. 7 den 70 e her kişiye şifa dağıtmaktadır. Protein açısından zengin olduğu için insanların günlük protein gereksiniminin bir miktarını karşılamasına yardımcı olmaktadır. Bağırsak sorunları diğer hastalıkları da beraberinde getirebilmektedir. İyi çalışan bağırsaklar sağlıklı bir vücudun olmazsa olmazıdır. Sabah kahvaltılarda bir miktar tahin pekmez tüketerek bağırsak sorunlarının önüne geçilebilmektedir. Yaşamsal faaliyetleri sürdürebilmek için belirli bir enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu enerjiyi tüketilen besinler yolu ile karşılamak daha sağlıklı olacaktır. Bu açıdan tahin pekmez günlük enerji ihtiyacının bir bölümünün karşılanmasına yardımcı olur.

Vücut için bu kadar sağlıklı olmasının yanı sıra pek bir dez avantajı yoktur. Dez avantajı çok tüketilmesi durumunda oluşur. Çok tüketilmesi sonucunda kontrolsüz şekilde kilo alınabilir. Kilo sorunu dışında tahin pekmez ikilisinin insan vücuduna bir zararı bulunmamaktadır. Düzenli tüketimi ile çoğu sağlık sorununun çözümü olmak konusunda etkilidir.

Tahin Pekmez Kaç Kalori

Tahin pekmez kaç kalori , tahin pekmez sevenler ve aynı zamanda diyet yağan kişilerin sıklıkla araştırdığı konular arasında yer alır. Ve tahin pekmezin kaç kalori olduğunu bilmek daha yararlı olacaktır. Tüketimi konusunda daha dikkatli olunması açısından kalorisinin bilinmesi gerekir.  Bir tatlı kaşığı tahin pekmez 26 kaloriye denk gelmektedir. Günde iki tatlı kaşığı tüketilmesi idea olduğu için 2 tatlı kaşığı tahin pekmez 52 kalori olmaktadır. 15 gram tahin pekmez 66 kaloriye denk gelmektedir. 15 gram tahin pekmez ise yaklaşık bir yemek kaşığı kadardır. 350 gram tahin pekmez 1530 kaloridir. Bir kavanoz tahin pekmez tüketildiği taktirde 1530 kalori alınmış olur.  Tahin pekmez içeriği açısından çok zengindir. Birçok vitamin ve minerali içeriğinde bulundurmaktadır. Karbonhidrat, protein, yağ, lif açısından yoğundur. Tahin pekmez tüketimi sırasında kaç kalorilik ve ne miktarda yenilmekte olduğu kontrollü olmalıdır. Yüksek yağ içermesi nedeni ile zararlı etkileri söz konusu olabilir.

Tahin Pekmez Diyette Yenir Mi?

Tahin pekmez diyette yenir mi? Elbette ki diyetlerde tahin pekmez yenilmektedir. Doyurucu ve besin değeri oldukça yüksek olması sebebi ile diyetler için güzel bir alternatif olmaktadır. Enerji vermesi ve uzun süre boyunca tokluk sağlaması sebebi ile diyet programlarının olmazsa olmazı niteliğindedir.

Diyetlerde dikkat edilmesi gereken nokta tahin pekmezin ölçüsüdür. Çok yağlı olduğu için çok kullanılması durumunda kilo vermek yerine kilo alınabilir. Bu yüzden mutlaka diyetisyen eşliğinde bir diyet programı hazırlanmalıdır. Ve bu programda kaç kalorilik tahin pekmez tüketilmesi gerektiği de yer almalıdır. Sadece tahin pekmez değil bütün yiyecekler çok tüketilmesi durumunda kilo aldırmaktadır. Diyetler için önerilen miktar bir yemek kaşığı veya iki tatlı kaşığı tahin pekmezdir. Bu ölçüler yeterli olmaktadır.

Tahin Pekmez Kilo Aldırır Mı?

Tahin pekmez kilo aldırır mı? Şeklindeki sorular insanların aklında oluşabiliyor. Kalori oranı yüksek olduğu için kişiler tahin pekmez tüketmekten korkar hale gelebiliyor. Kalorisi yüksek olsa da fazla tüketilmediği sürece kilo yapmamaktadır. Tahin susamdan yapılmaktadır. Susam yağ bakımından yüksek orana sahiptir. Tahin olduğu zamanda bu yağı korumaya devam etmektedir. Yağ oranı yüksek olması kiloya sebebiyet vermektedir. Yağ oranı kadar şeker oranı da oldukça yüksektir. Tüketilen ölçüye dikkat edilmediği taktirde kilo aldırmaktadır. En fazla 52 gram olacak şekilde tüketilmelidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
1 Yemek Kaşığı Nutella Kaç Kalori?

Kilo almaya etkisi olsa bile düzenli ve doğru oranda tüketilmesinin sonucunda bağırsakların çalışmasına sebep olmaktadır. Bu yönü nedeniyle kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Kilo verme sürecinde tahin pekmez tüketen kişilerin ekmek ile birlikte yememesi gerekmektedir. Ekmek ile tüketilince kilo vermekten daha çok kilo aldırmaktadır.

Diyet yapan kişiler için bir tatlı kaşığı tahin ve bir tatlı kaşığı pekmez karışımı yapılmaktadır. Günlük olarak bu karışım yeteri olmaktadır. Diyet yapan kişilere olumlu yönde etkileri de söz konusudur. Uzun süre tok kalmayı sağladığı ve enerji verdiği için gün boyunca büyük destek sağlamaktadır.

Kilo almak isteyen kişiler için uygun süreçte ve dozda tüketildiği taktirde kilo almakta zorluk çeken kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bazı kişilerin kilo alma konusunda problem yaşamaktadır. Kilo almayı sağlıklı bir şekilde başarmak isteyen kişiler için tüketilen besinler oldukça önemlidir. Kalorisi yüksek olan besinler kilo almak için birebirdir. Tahin pekmez kilo almak için en iyi  ve sağlıklı besinlerden biridir. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde sağlıklı ve ölçülü kilo alınabilmektedir. Sadece kahvaltılarda değil birçok alternatifte tahin pekmez kullanılmaktadır.