Zumba Kaç Kalori Yaktırır?
 1. Anasayfa
 2. Kaç Kalori

Zumba Kaç Kalori Yaktırır?

0

Zumba kaç kalori yaktırır? Kişiden kişiye göre değişim göstermektedir. Aynı egzersiz yapılmış olsa bile bazı nedenlerden dolayı farklı kalori yakılabilir. Kalori yakımı açısından önemli nokta kişilerin kilosudur. Yakılmış olan kalori miktarı ile kişilerin kilosu arasında doğrudan bir bağ vardır. bunun yanı sıra kişilerin yaşı da önemli bir etkendir.

Zumba dans ve fitness egzersizi şeklinde tanımlanmaktadır. Kendine has müzikleri ve hareketleri mevcuttur. Eğlenceli bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği egzersiz olmaktadır. Özel eğitmen eşliğinde yapılmaktadır. Zumba kilo vermek açısından çok başarılı bir egzersizdir. Müzik eşliğinde dans ederken aynı zamanda spor yapılmaktadır. Zumba kişilerin hedefledikleri kiloya ulaşmalarını sağlayan en farklı araçlardan biridir. Kilo verme garantisi vardır.

Zumba Nedir?

Zumbanın kilo vermeye yardımcı olması konusundaki başarısı herkes tarafından bilinmektedir. Zumba 1990 lı yıllarda keşfedilmiş bir egzersiz çeşitidir. Fitness ve dansı birleştirmesi sebebi ile yoğun ilgi görmüştür. Kendine has kareografileri vardır. Özel hocalar eşliğinde bu kareografiler yapılmaktadır. Grup veya bireysel şekilde yapılabilmekte olan bir egzersizdir. Nasıl yapılacağı tamamen kişilerin isteğine kalmıştır.

Katı spor yapma kalıplarının oldukça dışında olan zumba egzersizleri eğlenirken aynı zamanda zayıflama imkanı da sunmaktadır. Egzersizler müzik eşliğinde yapılmaktadır. Her yaştan insanın yapabileceği bir aktivitedir. Evde zumba yapmak da mümkündür. Ders videoları izlenerek zumba yapılabilir.

Zumba her yaş grubundan insanın yapabileceği egzersizleri kapsamaktadır. Zumba yapmaya engel teşkil eden  herhangi bir sağlık sorunu olmayan her kişi zumba yapabilir. Herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Hatta belirli yaş grupları için özel olarak oluşturulan egzersizler vardır. Zumba vücutta bulunan bütün kasların aynı anda çalışmasını sağlamaktadır. Diğer sporlara nazaran son derece hareketli ve daha eğlencelidir. Herhangi bir alete ihtiyaç duyulmaz. Kilo vermeyi eğlenceli hale getirmek için 7 farklı çeşit zumba dansı oluşturulmuştur.

Zumba sağlık açısından çok faydalı olan bir egzersizdir. Hareket yoğunluğu ve temposu çok yüksek olduğu için kilo vermek için ideal egzersizdir. Vücudun her bölgesinin aktif şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Vücudun forma girmesini ve formda kalmasını sağlamaktadır. Stres, kaygı vb. durumların yok edilmesi üzerinde etkilidir. Vücudun şekillenmesi, sıkılaşması ve esnek bir halde olmasına olanak sağlayan egzersizleri mevcuttur.

Zumba herhangi bir yetenek gerektirmez. Herhangi bir dans yeteneğine sahip olmak gerekmez. Veya bir spor geçmişi olmasına gerek yoktur. Sadece yeterli enerjiye sahip olmak gerekli olacaktır. Zumbanın herhangi bir zorluğu bulunmaz. Ve belirli bir seviyesi de yoktur. İlk başlarda ayak uydurmakta zorluk yaşansa da kolaylıkla ayak uydurulmakta ve egzersizlere alışılmaktadır.

Zumbanın Faydaları

Zumbanın faydaları insanların daha kaliteli bir hayat yaşamasına olanak tanımaktadır. Fazla kilolar hayat konforunu düşürmektedir. Ve bu kilolardan kurtulmak kolay olmadığı için kişilerde psikolojik anlamda da sorunlar yaratabiliyor. Fazla kiloların verdiği bu dez avantajları zumba sayesinde avantaja çevirme imkanı vardır. Zumbanın sunmuş olduğu avantajlar,

 • Kalbi korumaktadır.
 • Enerji arttırır.
 • Vücudun daha dinç bir yapıda olmasını sağlar.
 • Kondisyon arttırır.
 • Vücudun sıkılaşmasına katkı sağlar.
 • Yağ yakımını sağlar.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kalori yaktırır.
 • Psikolojik açıdan yararlıdır.

Zumba İle Kilo Verilir Mi?

Zumba ile kilo verilir mi? Sorusunun cevabı evettir. Zumba ile her yaş grubundan kişi kilo verebilir. Özel egzersizler sayesinde yağ yakımı kolaylaştırılmaktadır. Düzenli olarak zumba yapıldığında gözle görülür bir yağ yakımı olduğu anlaşılmaktadır. Zumba çok hareketli bir egzersiz olduğu için vücudun her bölgesinin çalışmasını sağlar. Her derste yaklaşık olarak 700 kalori verilmektedir.

Zumba eğlenerek kilo vermek isteyen kişiler için en iyi alternatifler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Müzik eşliğinde özel egzersizleri dans ederek yapılmaktadır. Bu egzersizler yağ yakarak kilo vermeyi destekleyen egzersizlerdir.

Zumba ile kilo vermek isteyen kişilerin beslenmesine de dikkat etmesi gerekir. Sadece zumba yapmak kilo vermek için yeterli değildir. Beslenmeye dikkat edilmediği sürece hiçbir egzersiz kilo vermek için yeterli olmayacaktır. Eğer kişiler kısa zamanda istediği forma kavuşmak istiyor ise zumba yapmanın yanı sıra sağlıklı beslenmelidir. İkisi birlikte yapıldığı taktirde sonuç mükemmel olacaktır.

Zumba Kaç Kalori Yaktırır?

Zumba hakkında araştırma yapan kişilerin en çok üzerinde durduğu noktadır.  Zumba nabzı yükselterek yağ yakımı sağlayan bir egzersiz sistemidir. Zumba ile kaç kalori yakıldığı kişinin kilosu ilede ilişkilidir. Aynı zamanda kişilerin yaşı ile de ilgilidir. Net bir kalori sayısı söylemek mümkün değildir. Fakat ortalama bir rakam belirtmek gerekir ise 1 saatlik derste 700 kalori yakılabilmektedir. Kişilerin yaşına ve kilosuna göre 700 kalorinin altında veya üstünde bir kalori yakılması ihtimalide vardır.

Zumba düzenli olarak yapıldığında kısa sürede sıkı ve formda bir vücuda sahip olunabiliyor. Bir ay gibi kısa bir sürede üstelik eğlenerek iki beden küçülmek mümkündür. Spor yapacak enerjisi ve motivesi olmayan kişiler için çok iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Zumba dans ederek  kalori yakımını sağlamaktadır.

Zumba bölgesel olarak incelmek üzerine odaklı bir egzersiz sistemi değildir. Bu yüzden bölgesel zayıflama için değil tüm vücudun zayıflaması ve incelmesi açısından daha etkindir. Zumba esnasında tüm vücut çalıştığı için her bölge aynı anda hareket etmekte ve kalori yakılmaktadır.

Spor ve Zumba Arasındaki Fark

Spor ve zumba arasındaki fark gözle görülür derece fazladır. Herkes spor yapmaktan ve spor salonlarından hoşlanmaz. Bir heves ile başlanan spor bir süre sonra bırakılmaktadır. Bu yüzden sporun etkisi pek görülmez. Ancak zumba için aynı şey geçerli değildir. Eğlenceli şekilde kilo verildiği için kişilerin zumba yapmaya karşı daha çok istekli olduğu gözlemlenmektedir. Zumba yaparken kişiler aynı anda sosyalleşmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Koşu Bandı ile Zayıflama

Sporun en büyük dez avantajından biri ise kısa sürede gözle görülür etki yapmamasıdır. Bu sebeple kişilerin istek ve hevesleri kırılmaktadır. Sporu bırakabilir. Fakat zumba için aynı şey geçerli değildir. Yapılmaya başlandığı ilk haftadan itibaren etkilerini göstermektedir. Kişilerin daha çok motive olmasını ve daha çok heveslenmesini sağlamaktadır. Kısa sürede gözle görülür bir etki olması ve kilo verilmeye başlanması kişiler için çok önemlidir.

Zumba yapmak isteyen kişiler için herhangi bir yaş sınırlandırması mevcut değildir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerin yapabileceği  bir aktivitedir. Ancak spor yapmak isteyen kişilerde bazı sınırlandırmalar söz konusu olabilmektedir. Dans ederek eğlenildiği için kişilere mutluluk hormonu sağlamaktadır. Zumba sonrasında yorgunluk yerine daha dinç olunmaktadır. Bu da spor ile zumba arasındaki temel farklıklardan bir tanesidir. Gün geçtikçe değişen spor algısının en güzel örneği zumbadır. Spor yapmayı sıkıcı ve zor olmaktan çıkartıp, eğlenceli ve etkin bir hale gelmesi sağlanmıştır.

Tabi ki herkes zumba yapmak zorunda değil. Kişilerin kendi tercihine kalan bir şeydir. Hedeflenen noktalar farklı olduğu durumlarda diğer spor çeşitleride oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Kısa sürede etkili sonuç almak isteyen kişiler için zumba ideal bir seçenektir.