Bekunis Zayıflatır Mı?
  1. Anasayfa
  2. Diyet

Bekunis Zayıflatır Mı?

0

Bekunis zayıflatır mı başlıklı yazımızda kilo vermek isteyen kişilerin sıklıkla başvurduğu Bekunis tablet ile ilgili bilgiler vereceğiz. Bekunis kullananlar yorumları ve tavsiyelerinde ilacın mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Bekunis Nedir?

Bekunis kabızlık tedavisinde kullanılan beyaz ya da fildişi renginde, yuvarlak bikonveks parlak kaplı tablet şeklindeki ilaçtır. Bekunis bağırsak mukozasına doğrudan etki eder. Bu sayede bağırsak hareketlerini ve bağırsaktaki içeriğin geçiş hızını artırır, elektrolit ve su salgılanmasını önler. Sonucunda  dışkının yumuşatılması ve atılması sağlanır.

Bekunis Zayıflatır mı?

Bekunis zayıflatır mı sorusuna verilebilecek cevap bunun mümkün olabileceğidir. Bağırsakların çalışması aynı zamanda metabolizma hızınıda artırır. Bu nedenle bağırsak hareketlerini hızlandırması sebebiyle bir miktar kilo kaybına neden olabilir ancak doktor kontrolünde ve gerekli ise kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanımın barsak tembelliği ve su-elektrolit dengesi bozukluğu yapabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bekunis Zararları

Bekunis ile zayıflama sonucunda ciddi zarara uğramak istemiyorsanız fazla kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bekunis 1 haftadan daha uzun ve devamlı kullanılmamalıdır. Bağırsakların fazla çalışması ishale davetiye çıkarır. İshal sonucunda vücutta tuz ve su kaybı yaşanır. susuz kalan vücut yağ yakımını düşürür. Zayıflayayım derken başka problemlerle boğuşmaya başlayabilirsiniz.

Bekunis Yan Etkileri

Bekunis’in hafif yan etkileri dışkıda ve idrarda renk değişikliği, karın ağrısı, ishal, kramp hissi, kusma ve mide bulantısı gibi durumlardır. Ciddi yan etkileri ise şiddetli ishal, düşük tansiyon, sıvı kaybı, yüzün, dudakların, bileklerin, ellerin ve ayakların şişmesi, boğaz ve ağzın yutmayı zorlaştıracak şekilde şişmesi, deri döküntüsüdür. Yüksek doz da alınması durumunda bir anda nöbet tarzında gelen karın ağrısı ve kramp gibi sindirim hastalıkları, hipertansiyon, şişkinlik, ishal ve baş dönmesi görülür.

Bekunisi Kimler Kullanmaz

  • Kullanılmadan önce mutlaka kullanma talimatını okumalısınız. Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığınız var ise kullanılmamalıdır.
  • Bulantı, kusma veya apandisit bulguları mevcut ise, cerrahi  müdahale sonrasında ve elektrolit dengesinin bozulduğu durumlarda, Crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi barsak hastalıklarında kullanılmamalıdır.
  • 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
  • Şeker hastalığı, kalp hastalığı ve hipertansiyon bulunan kişilerde doktora sorulmadan kullanılması tavsiye edilmemektedir.
  • Hamilelerde ve emziren annelerde kullanımı önerilmemektedir.