İF Diyeti (Aralıklı Oruç)
  1. Anasayfa
  2. Diyet

İF Diyeti (Aralıklı Oruç)

0

İf Diyeti son zamanlarda kilo vermek için en gözde diyetler arasında yer almaktadır. İntermittent fasting (İf) olarak da bilinmektedir. Bu diyet ne yediğimizi değil ne zaman yediğimizi düzenleyen bir yöntemdir. Gün boyunca yemek yeme sürelerimizi düzenlememize yardımcı olarak düzensiz beslenmeye engel olmaktadır. Eski zamanlarda da insanlar gıdaya erişim kısıtlı olduğundan bu oruç tipini uygulamaktaydılar tabi ki faydasını bilmeden. Vücudun besin alımını kısıtlayarak kendisini onarımını ve temizlenmesini sağlanmaktadır. 4 ila 6 bardak su tüketimini bu diyette ihmal etmeyeceğiniz en önemli kural olarak aklınıza kazımalısınız.

İf diyeti ile 1 ayda kaç kilo verilir?

İf Diyeti ile elbette kilo vermek mümkün ama vermemek de bir o kadar mümkündür. Çünkü bu bir diyetten çok beslenme şeklidir. Yemekleri kısıtlı tüketsek de beslenme listesinden çıkarmamaktayız. Bu diyette beslendiğimiz saat aralıkları ön planda olur. Bu sayede tabi ki de vücudun çok ve sürekli yeme alışkanlığından uzaklaştığımız için kilo vermekte mümkündür.

İf diyetinde neler yasak?

İf diyetinde öncelikle işlenmiş gıdalar yasak listesinin başında gelmektedir. İşlenmiş gıdaların hazmı da zor olduğu için vücudu da yoracaktır. Şeker, tahıl ürünleri ve patates gibi basit karbonhidratlı ürünlerden uzak durulmalı. Bunların yerine sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Gerekli olan yağı da Hindistan cevizi yağı ve çiğ kuruyemişlerden ek olarak alabiliriz. Sigara, alkol ve kafein tüketimini azaltmalıyız.

İf diyeti hangi saatlerde yapılır?

İf Diyeti haftada 2 kez 16 saat boyunca oruç aralığıyla (16 saat aç kalma) ve 8 saat yeme aralığıyla yapılır. 16:8 yöntemi veya 5:2 yöntemi en çok yapılanıdır. Akşam saat 18’den sonra yemek yenmemeli ve atıştırmalıklar bile gün içinde beslenme saat diliminde yenmelidir.

16 saat aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır?

İf Diyetinde ki 16 saat oruç diyeti kışın saat 9 ile 5, yazın ise 11ile 7 arasında yapılır. Bu saatler ideal biyolojik yeme saat aralıklarıdır.  Bu sayede bedenin hormonal ritmi gün ışığı ile daha sağlıklı bir hale dönecektir. Aç kalınan zamanlar da vücut susuz kalacak ve bitkinlik hissedeceksiniz. Su tüketimini ihmal etmemelisiniz. İdeal su tüketim oranınızı da bulmak için kilonuzu 0.004 ile çarparak litre cinsinden bulabilirsiniz.