Göz Kaşıntısı Sorununa Ne İyi Gelir?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Göz Kaşıntısı Sorununa Ne İyi Gelir?

0

Göz Kaşıntısı bazen rahatsız edici derece de fazla ve fiziksel kızarıklıklara yol açabilecek kadar fazla olabiliyor. Hiç gözleriniz ağrıyana kadar ova ova kaşıma hissi yaşadınız mı? Hayatın herhangi bir döneminde kaşıntılı göz sorunu ile karşılaşma ihtimali her insanda yüksek bir olasılıktır.

Gözlerin içinde ve çevresinde kaşıntılı bir his oluşması çok yaygın bir sorundur ve gerçekten sinir bozucu ve rahatsız edici olabilir.

Göz Kaşıntısı Neden Olur?

Kaşıntılı gözlerle ilgili semptomlar şunlardır: gözlerde yanma hissi, göz sulanması, iltihaplanan göz kapakları, gözlerde kızarıklık, gözlerde akıntı ve ışığa karşı artan hassasiyet.

Tıbbi dilde ‘oküler pruritis‘ olarak adlandırılan kaşıntılı gözler, esas olarak alerjik reaksiyonlara veya bir çeşit enfeksiyona bağlı olabilir.

Evet, gözlerimiz de vücudun diğer kısımları gibi alerjiye eğimlidir. Göz alerjileri, vücudun bazı faktörlere aşırı tepki göstermesiyle ortaya çıkar.

Bağışıklık sistemi, gözlerin histamin gibi kimyasal maddeleri salgılamasına neden olan antikorlar üretir. Bu maddeler yukarıda bahsedilen tüm belirtilerden sorumludur. Diğer nedenler arasında; göz kuruluğu, kontakt lens kullanımı, uygun olmayan göz hijyeni, son kullanma tarihi geçmiş göz kozmetiklerinin kullanılması ve göze toz veya kum gibi bazı yabancı maddelerin kaçması gibi faktörler vardır.

Göz Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sorun, sık sık gözlerine dokunan veya ovuyor olanlar için tekrarlayabilir. Ayrıca kaşıntı hissi, çevre kirliliği oranı yüksek bir ortamda veya alerji mevsiminde artış gösterir. Alerjide olduğu gibi tetikleyicinin kaynağını bulmak ve tekrarlanmasını önlemek önemlidir. Göz alerjileri mevsimsel veya daha uzun süreli olabilir. Göz alerjileri için önerilen tedavi seçenekleri ve evde kendi kendine çözüm üretebilen nazal (burun ve boğazla ilgili) alerjilere benzerdir.

Gözlerin hızlı bir şekilde tedavi edilmesi önemlidir, çünkü gözün tedavi edilmeden kendi haline bırakılması daha fazla komplikasyona yol açabilir ve göz hasar riskini artırabilir.

Anında rahatlama için, bazı basit ve evde uygulayabileceğiniz doğal tedavileri deneyebilirsiniz. Bu tedavilerin çoğu, mutfağınızdaki mevcut malzemeleri kullanır. Sadece gözlerine koyduğunuz her şeyin hijyenik ve temiz olduğundan emin olun.

Bununla birlikte, eğer problem şiddetliyse, tekrarlıyorsa veya altta yatan bir durumdan kaynaklanıyorsa, göz doktorunuza danışın. Sağlık uzmanları, çözüm aramadan önce kaşıntılı gözlerin nedenini belirlemenizi önerir.

Göz Kaşıntısı için en etkili ev ilaçları:

Soğuk Kompres

Göz Soğuk Kompress

 

Bu, kaşıntılı gözler için doktorlar tarafından önerilen popüler bir ev tedavisidir. Etkilenen gözün üzerine soğuk kompres uygulamak, anında rahatlama sağlamanıza yardımcı olabilir.

Soğuk, nemli ve temiz bir bez, alerji sonucu meydana gelen kaşıntı için en iyi çözümdür. Ayrıca kuruluğu ve tahrişi giderir. Soğuk kompresler etkili olmakla birlikte kolay ve ekonomiktirler. Ayrıca sıcak ve soğuk kompresler arasında geçiş yapabilirsiniz.

Yöntemlerden birini günde 3 veya 4 kez kullanabilirsiniz.

 • Bunu yapmanın en basit yolu, bir bezi buz gibi soğuk suya batırmak, sıkmak ve gözünüzün üzerine yerleştirmektir. 5 dakika sonra bezi çekip temizleyin ve birkaç kez daha tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, temiz bir pamuklu havluya birkaç buz küpünü veya bezelye gibi dondurulmuş bir yiyecek paketini sarın. Kapalı göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin ve 5 ila 10 dakika sonra çekin. 2 veya 3 kez daha tekrarlayın.
 • Temiz bezi ılık suya batırıp, sıkarak 5 dakika boyunca göz kapaklarınızın üzerine uygulayabilirsiniz. Bu, 20 dakika boyunca soğuk kompresler ile değiştirilebilir. Bunu günde 3 veya 4 kez yapın.

Papatya

Göz Papatya

Papatya geleneksel tıpta göz enfeksiyonları ve göz bozuklukları dahil birçok rahatsızlıkta tedavi amaçlı kullanılmıştır.

Güçlü anti-enflamatuar ve anti-alerjik etkileri nedeniyle, papatya çayı soğuk bir kompres olarak veya kaşıntılı gözlerin rahatlatılmasına yardımcı olmak için göz yıkamak için kullanılabilir. Gözlerde kaşıntıya neden olabilecek alerjik bir reaksiyonun önlenmesine yardımcı olan histamin salımını inhibe eder.

Papatya ayrıca yorgun gözleri canlandırır, tazelenmiş ve ışıltılı hissetmelerini sağlar.

 • 1 papatya çayı poşetini 5 dakika sıcak su bardağında bekletin. Çay poşetini çıkarın, ardından çayın soğumasını bekleyin. Serin çayı günde 2 veya 3 kez etkili bir göz yıkama maddesi olarak kullanın.
 • Alternatif olarak, kullanılmış papatya çayı poşetlerini buzdolabına koyun. Soğutulmuş çay poşetlerini 10 dakika boyunca göz kapaklarınızın üzerine koyun. Hızlı iyileşme için günde 3 veya 4 kez yapın.

Salatalık

Göz Salatalık

Salatalık, birçok tedavi edici özelliğe sahip olması ve birçok güzellik ürününde aktif bir madde olarak kullanılması yönüyle gerçekten harika bir sebzedir.

Salatalık, antioksidan ve antienflamatuar faydaları olan cucurbitacins adındaki kimyasalları bünyesinde bulundurur. Antioksidan ve cilt iyileştirici özelliklere sahip olan fitosterol açısından zengindir. Ayrıca antibakteriyel aktiviteye de sahiptir. Bunlar kaşıntılı gözlerle ilişkili şişlik ve tahrişleri azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca, ferahlatıcı yapısı, göz altındaki şişlik ve koyu halkaları azaltmada etkilidir.

 • Bir salatalığı iyice yıkayın ve ince dilimler halinde kesin.
 • Dilimleri 15 ila 20 dakika soğutun.
 • Soğutulmuş salatalık dilimlerini en az 10 dakika boyunca kapalı gözlerin üzerine koyun.
 • Günde 4 veya 5 kez tekrarlayın.

Ayrıca bir salatalık karıştırıcıdan geçirin ve suyunu süzün. Bir pamuk topunu bu suya batırın ve 15 dakika boyunca göz kapaklarınızın üzerine uygulayın.

Gözdeki kaşıntıylaı mücadele etmek için çiğ patatesleri (soyulmuş ve dilimlenmiş) de aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Soğuk Süt

Göz Soğuk Süt

Süt, göz kaşıntıları için yaygın kullanılan başka bir ev çözümüdür. Sütün antimikrobiyal ve antiinflamatuvar özelliklerinden sorumlu birçok biyoaktif moleküle sahip olduğu bildirilmektedir. Soğuk süt, yanma hissini yatıştırır ve kaşıntıyı hafifletir.

Sütün içindeki yağ, yorgun gözler için çok dinlendirici ve rahatlatıcıdır.

 • Soğuk sütte temiz bir pamuk topunu hafifçe batırıp çekin. Gözlerinizi kapatıp etrafına sürün. Bunu günde iki kez, bir kez sabah ve bir kez de akşam yapın.
 • Anında bir ferahama etkisi için soğuk sütün içine batırılmış bir pamuk topunu 15 ila 20 dakika boyunca bir kompres olarak gözünüze yerleştirebilirsiniz. Günde 3 veya 4 kez uygulayabilirsiniz.

Gül Suyu

Göz Gül Suyu

Saf gül suyu kaşıntılı gözler için en etkili ev ilaçlarından biridir. Cilt uzmanlarına göre, gül suyunun kızarıklığı ve tahrişi azaltan anti-inflamatuar özellikleri vardır. Antioksidan özellikleri cilt dokusunu güçlendirmeye ve yeniden oluşturmaya yardımcı olur.

Gözler için rahatlatıcı ve serinleticidir ve kaşıntıyı gidermeye yardımcı olur.

Gül suyu, gergin ve yorgun gözler için doğal bir dinlendirici olarak çalışır. Ayrıca, koyu halkaların ve göz şişliklerinin kaybolmassına yardımcı olur.

 • Gözlerinizi günde en az iki kez saf gül suyuyla durulayın.
 • Anında rahatlama için gül suyunu göz damlası olarak da kullanabilirsiniz. 2 veya 3 damla gül suyunu iltihaplı göze, günde iki kez damlatın.
 • 2 adet pamuk topunu gül suyuna batırın ve göz kapaklarınızın üzerinde 15 ila 20 dakika bekletin. Günde 2 veya 3 kez yapabilirsiniz.

Yeşil Çay

Göz Yeşil Çay

Yeşil çay, kaşıntılı gözlerdeki rahatlama da dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir. Gözleri yatıştırırken anti-inflamatuar ve antioksidan yararları vardır.

Bu çay, gözlerde kaşıntı hissi yaratabilecek viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya da yardımcı olur.

 • 1 su bardağı suyu kaynatın. 2 yeşil çay poşetini bandırın ve 5 dakika kadar bekletin. Çay poşetlerini çıkarın, ardından çayı tamamen soğumaya bırakın. Semptomlarınız bitene kadar gözlerinizi iki kez bu solüsyonla yıkayın.
 • Göz kapaklarınıza birkaç dakika boyunca nemli ve serin yeşil çay poşeti koyabilirsiniz. Günde birkaç kez tekrarlayın.

Tuzlu Çözelti

Tuzlu Çözelti

Gözünüzün yıkanması, gözünüzde kaşınmaya neden olan toz veya polen gibi bir alerjeni gidermek için etkiili olabilir.

İhtiyacınız olan tek şey, ağrılı ve kaşıntılı gözlerin tedavisine yardımcı olan bir tuzlu su çözeltisi hazırlamak için gerekli olan su ve tuzdur. Bu karışım, gözü durulamak için kullanıldığında, tahriş olmuş ve iltihaplı gözler için faydalıdır ve gözlerdeki tüm kalıntıları temizlemeye yardımcı olur.

Ayrıca, tuz, mikrobiyal enfeksiyonlardan kurtulmaya yardımcı olan antibakteriyel, antiviral ve antifungal bir maddedir.

 • 1 bardak saf suyu kaynatın.
 • Soğumaya bırakın, daha sonra 2 ila 3 çay kaşığı tuz ekleyin.
 • Tuz tamamen eriyene kadar iyice karıştırın.
 • Bu karışımla gözlerinizi yıkayarak tüm alerjenlerden kurtulabilirsiniz. Ya da bu solüsyona pamuklu bir ped veya temiz ve yumuşak bir bez batırıp gözlerinizi silerek temizleyebilirsiniz.
 • 2 veya 3 gün boyunca günde birkaç kez tekrarlayın.

Not: Suyun sıcak olmadığından kesinlikle emin olun, aksi takdirde gözlerinize zarar verebilir. Ayrıca, her bir göz için ayrı pamuk pedleri kullanın.

Aloe Vera

Aloe-Vera-Goz

Göz Kaşıntısı için yatıştırıcı ve nemlendirici özellikleri sayesinde aloe vera özü, yara ve kaşıntılı gözler için etkili bir ev ilacıdır. Aloe vera, iyi bilinen anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Aloe veranın tedavi edici özellikleri, göz şişliğini ve iltihaplanmayı azaltmada da etkilidir.

 • Aloe vera yaprağını iyice durulayın. Yarık açın ve jeli çıkarın. Göz kapaklarınızın dışına bu jelden sürün. 15 ila 20 dakika bekletin, sonra durulayın. Bunu günde 2 defa veya ihtiyaç duyduğunuz kadar tekrarlayın.
 • Bir başka seçenek de aloe vera suyuna pamuklu bir ped batırmak ve göz kapaklarınızın üzerine yerleştirmektir. Gözlerinizi 15 dakika sonra durulayın. Bunu günde iki kez yapın.

Cadı Fındığı

Cadi-Findigi-Goz

Cadı fındığı da gözlerde kaşıntı hissini hafifletmek için faydalıdır. Şişmeyi azaltan ve antibakteriyel özelliklere sahip tanenler içerir. Anti-inflamatuar ve büzücü niteliği, gözlerdeki şişlik ve tahrişleri azaltmaya yardımcı olur.

 • Cadı fındığı özüne pamuklu bezi batırın ve üst göz kapağınızın kenarını silin. Alt göz kapağında da cadı fındığı özüne batırılmış pamuklu bezin diğer ucuyla tekrarlayın. Diğer göz için başka bir pamuklu bez kullanın. Bunu birkaç gün için günde 2 kez yapın.
 • Başka bir uygulama şekli de, cadı fındığı özüne batırılmış küçük bez parçalarını göz kapakları üzerinde 15 dakika boyunca bekletmektir. Etkili sonuçlar almak için günde 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Hint Yağı

Hint-Yagi-Goz

Hint yağı, mükemmel bir nemlendirici madde olarak görev yapar. Bu nedenle, kuru ve kaşıntılı gözlerin tedavisi için faydalıdır. Ayrıca, göz enfeksiyonlarına karşı savaşan anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

İnanılmaz bir şekilde kirpiklerinizi besler ve daha kalın ve daha uzun olarak gelişmelerine yardımcı olur.

 • Steril bir damlalık kullanarak, gece yatmadan önce her göze bir damla soğuk preslenmiş hint yağı damlatın. Gözleriniz kuruyorsa gözlerinizi nemlendirmek ve tahrişi önlemek için günlük olarak kullanabilirsiniz.
 • Blefarit gibi rahatsızlıklardan dolayı Hint yağına pamuklu çubuk batırın ve enfeksiyonun temizlenmesi için göz kapaklarınızın dışını silin. Ayrıca, gözlerinizi kapatıp üzerine 15 ila 20 dakika boyunca sıcak bir havlu koyabilirsiniz. Bunu birkaç günlüğüne günde birkaç kez yapın.

Not: Kullandığınız yağın organik ve heksan içermeyen bir hint yağı olduğundan emin olun. Gözlerinizde çok fazla yanık ve kızarıklığa neden olursa Hint yağını kullanmayın. Göz Kaşıntısı sebebi ile farklı sorunlara da yol açmak asla istemediğimiz bir durumdur.

Diğer İpuçları

 • Semptomları kötüleştireceğinden gözlerinizi ovuşturmaktan kaçının.
 • Uzun süre kontakt lens takmayın. Ayrıca, onları düzenli olarak temizleyin.
 • Son kullanma tarihi geçmiş göz damlası kullanmayın.
 • Kontakt lenslerinizi veya göz makyajınız için kullandığınız makyaj malzemelerinizi başka bir kişiyle paylaşmayın.
 • Göz kaşıntısını kontrol etmek için bildiğiniz alerjenlerin bulunduğu bölgelerde bulunmaktan kaçının.
 • Göz sağlığınızı iyileştirmek için diyetinize havuç ve ıspanak suyu ekleyin.
 • Genel göz sağlığı için A vitamini ve beta karoten takviyeleri almayı düşünün. İlk önce doktorunuza danışın.
 • Güneşe çıkarken gözlerinizi korumak için gözlük veya güneş gözlüğü takınız.
 • Kurumuş olabileceklerini hissettiğinizde gözlerinizi ferahlatmak için yapay gözyaşı kullanın.
 • Gözlerinizi dinlendirmek için uzun görevler sırasında molalar verin. Gözlerin youlmasına sebep olan çalışmalarda en fazla her 20 dakikada bir dinlendirin. 20-20-20 kuralını uygulayın; 20 dakika çalışın, 20 saniye gözlerinizi kapalı tutun, 20 adım atın.
 • Saç kurutma makinelerini, araba ısıtıcılarını, klimaları veya fanları kullanırken gözünüze doğrudan hava üflemelerinden kaçının.
 • Çevrede polen sayımı yüksek olduğunda kapalı ortamlarda bulunmaya çalışın. Pencereleri kapatın ve fan yerine daha fazla polen ve spor dolaşımından kaçınmak için klimayı kullanın.
 • Yeni temiz yastık kılıflarını kullanarak toz akarlarından korunun. Ayrıca, mikropları öldürmek için şilteler, yastıklar ve diğer yatak örtülerinizi ve yatağınızı güneşlendirin. Çok eski yatak malzemelerini yenileriyle değiştirin.
 • Rahatsızlık geçmiyorsa hemen bir göz uzmanına danışın.

Sağlıklı bir yaşam ve Göz Kaşıntısı için Doğal Antibiyotikler ile alakalı yazımı da incelemenizi tavsiye ediyorum.