Parmaklardaki Kararmalar Nasıl Geçer?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Parmaklardaki Kararmalar Nasıl Geçer?

0

Parmaklardaki Kararmalar bazen sizi Biriyle tanıştığınızda iyi bir izlenim için el sıkışmak istersiniz. Ama elleriniz iyi bakılmamışsa bu konuda tereddüt edebilirsiniz.

Ellerimizi gün içinde birçok işi yerine getirmek için kullandığımızdan sağlıklı, güzel ve pürüzsüz kalabilmesi için onlara biraz ilgi göstermemiz gerekir. Ancak ellerimiz, vücut bakımı söz konusu olduğunda vücudumuzun en ihmal edilen bölgelerindendirler. Bazen de ne kadar iyi bakarsak bakalım ellerimizde ve özellikle parmak eklemlerinde pürüzler, kuruluklar ve hatta koyu lekeler meydana gelerek ellerimiz güzelliğini kaybedebilir.

Eller ve parmaklardaki kararmalar ve koyu lekeler, çoğu insanın uğraştığı yaygın sorunlardan biridir. Bu koyulukların arkasında birkaç sebep olabilir fakat, ana neden, vücutta oluşan ve hiperpigmentasyona neden olan melanindir. Melanin formasyonunun sebebi güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalmasıdır.

Ayrıca vücuttaki hormonal değişimler, koyulaşmış gözeneklerin birikmesi, kimyasal bazlı ürünlerin kullanılması ve eklemler üzerinde aşırı sürtünmeye neden olan iş veya egzersizler nedeniyle meydana gelebilir. Egzama ve sedef hastalığı gibi bazı cilt hastalıkları da el ve parmaklarda koyulaşmaya yol açabilir.
Koyuluklar, ekstra özen göstermenin gerekli olduğu anlamına geliyor, bunun yanında koyu bölgelerde zaten hasar meydana geldiği için artık tamir edilmesi gerekiyor.

El ve parmaklardaki kararmaları tedavi etmek için evde uygulayabileceğiniz çok sayıda basit ve etkili yöntem vardır. İşte onlardan en etkili 10 tanesi..

Aşağıdaki yöntemleri vücudun farklı yerlerindeki cilt kararmaları için de uygunluğuna göre uygulayabilirsiniz.

Ellerine Özen Göster

Koyu lekelerle uğraşmak için yapmanız gereken ilk şey elinize iyi bakmaktır.

Ellerinizi yıkarken veya masaj yaparken nazik olun. Aynı zamanda onları aşırı sıcak suyla yıkamaktan ve çok sert sürtünmelere maruz kalmalarından kaçının.

Meydana gelmiş koyulukları temizlemek için düzenli bir şekilde ve nazik hareketlerle yumuşak bir banyo lifi veya bulabiliyorsanız lif kabağı ve ponza taşı (törpü taşı) kullanarak parmak eklemlerinizi ovalayın. Bu sayede koyulaşmış cilt tabakasının pul pul dökülerek temizlenmesine yardımcı olursunuz.

Nemlendirici losyon kullanırken, 15 veya üzeri SPF içerenleri tercih edin. Bu ellerinizi güneşin zararlı UV ışınlarından koruyacak ve hiperpigmentasyonu önleyecektir.

Yatmadan önce, kalın bir tabaka el kremi uygulayın ve nazikçe masaj yapın. Bu, cildinizi yumuşak tutmaya ve kuruluğun giderilmesine yardımcı olur.

Ellerinizi şımartmak için zaman zaman manikür de yaptırabilirsiniz.

Limon ve Şeker ile Ovalama

Ellerinizi ev yapımı limon ve şeker peelingiyle nazikçe ovalamak, cildinizin yüzeyindeki ölü hücreleri çıkararak cildinizin tonunu parlatmaya yardımcı olur.

C vitamini bakımından zengin olan limonlar, ölü cilt hücrelerinden kurtulmaya ve genel cilt tonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olur. Şeker tanecikleri ölü deri hücrelerinin soyulmasına yardımcı olur ve cildi yumuşatır.

 • Yarım limon parçasına biraz şeker serpin. Kir ve ölü deri hücrelerden kurtulmak için parmaklarınızı ovalayın. Durulamadan önce 10 dakika bekletin. Bunu haftada bir kez yapın.
 • Diğer bir seçenek ise eşit miktarda limon suyu ve şekeri karıştırmaktır. El ve ayaklarınıza uygulayın. 15 dakika bekletin, sonra macunu temizleyin. Su ile durulayın. Bunu haftada bir veya iki kez yapın.

Dikkat: Limon kullandıktan sonra cildinizi en az 1 ila 2 saat süreyle doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Cildi besleme ve onarma konusunda gözle görülebilir etkileri olan hindistancevizi yağı, karanlık kararmaları tedavi etmek için iyi bir ilaçtır.

Cildin kurumasını önleyip nemlenmesini sağlayarak cilt tonunun berraklaşmasına yardımcı olan E vitamini içerir. Ayrıca koyu ve hasarlı cildi onarabilir.

Yapılan araştırmalar, hindistan cevizi yağının cildin nemini önemli ölçüde artırmada mineral yağı kadar etkili olduğunu göstermektedir.

 • İşlenmemiş hindistan cevizi yağını ellerinizdeki tüm eklemlerin üzerine sürün ve yatağa gitmeden önce bölgeye masaj yapın. Bunu günlük yapın.
 • Alternatif olarak, 1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağı ve yarım çay kaşığı limon suyu ile bir karışım hazırlayın. Bu yağı koyulaşmış bölgelere sürün ve 15 ila 20 dakika bekletin. Kağıt havluyla temizleyin. Cildinizi ertesi sabah durulayabilirsiniz. Bunu günde bir kez yapın.

Yoğurt

Ciltteki koyulaşmalar için yoğurt da faydalıdır. Yoğurttaki laktik asit, ten renginin açılmasına yardımcı olan etkili bir ağartma maddesi olarak işlev gösterir. Laktik asit de ölü deri hücrelerinin üst tabakasını yok edebilir.

Ayrıca, kuru, pullu veya koyulaşmış ciltlerle savaşabilir ve cildin nemlenmesini sağlar.

2011 yılında yapılan bir araştırma, yoğurt gibi doğal içeriklerin kullanıldığı tedavilerde, onarılan cildin nemini, parlaklığını ve esnekliğini başarılı bir şekilde geliştirdiğini göstermektedir.

 • Cildinizdeki kararmış bölgelere sade bir yoğurt sürün ve birkaç dakika masaj yapın. 10 ila 15 dakika bekletin, sonra su ile durulayın. Bu ilacı günde bir kez kullanın.
 • Diğer bir seçenek, eşit miktarda yoğurt ve gül suyunu karıştırmak, ardından 1 çay kaşığı bitkisel gliserin ilave edildikten sonra tamamen emilene kadar ellerinize bu karışımla masaj yapın. Bir gece bırakın ve ertesi sabah soğuk su ile durulayın. Yatmadan önce günde bir kez tekrarlayın.

Aloe Vera

Aloe vera, aşırı güneş ışığına maruz kalarak bronzlaşmış cildin onarılması için harika bir çözümdür.

Güçlü anti-iltihabik özellikleri nedeniyle etkili bir güneş yanığı merhemidir. Ayrıca cildin kurumasını önler ve nemlendirir.

2017’deki bir araştırma, aloe veranın melanin salınımını baskılayabileceğini ve kararmayı azaltabileceğini göstermektedir.

 • Etli aloe vera yaprağını açarak jeli boşaltın.
 • Etkilenen bölgelere uygulayın.
 • 20 dakika bekletin.
 • Ilık su ile yıkayınız.
 • Birkaç hafta boyunca günde 1 veya 2 kez tekrarlayın.

Dikkat: Ciltte aloe vera uyguladıktan sonra doğrudan güneş ışığına çıkmayın.

Zerdeçal

Bu parlak sarı baharat, etkili bir cilt parlatıcısı olarak çalışır. Zerdeçaldaki güçlü bir antioksidan olan curcumin bileşiği, derideki melanin üretimini azaltmaya ve renk değişikliğini gidermeye yardımcı olur. Aynı zamanda cildin her bölgesinin eşit tonlarda olmasına yardımcı olur.

2011’deki bir çalışmaya göre; zerdeçal bir kreme dahil edildiğinde güneşten korunmaya yardımcı olabiliyor. Zerdeçal, cildin nem dengesini korumada ve doğal koruyucu yağlarını iyileştirmede etkilidir.

 • 2 çay kaşığı zerdeçal tozunu yeterli miktarda soğuk sütle karıştırın. Kararmış bölgelerin üzerine uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce 20 dakika bekletin. Bunu günde 1 veya 2 kez yapın.
 • Alternatif olarak, ince bir macun yapmak için zerdeçal tozu ve zeytinyağını 2’şer çay kaşığı olacak şekilde karıştırın. Bu macunu ince bir tabaka halinde ellerinize uygulayın. 10 dakika sonra macunu yıkayın. Sonuçları görmek için haftada 3 kez yapın.

Dikkat: Cildinize zerdeçal içeren herhangi bir ilaç uyguladıktan sonra doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının.

Nohut Unu

Koyu renkli eklemlerin rengini doğal bir şekilde açmak için nohut unu kullanabilirsiniz. Hafif pürüzlü dokusu, ölü cilt hücrelerinden kurtulmaya ve altındaki yeni ve beslenmiş cildi ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

 • 1-2 çorba kaşığı nohut ununu sade yoğurt veya sadece su ile çırpın. Koyulaşmış bölgeyi hafifçe nemlendirin, ardından macunu üzerine sürün. Macunu çıkarmadan ve cildinizi ılık suyla yıkamadan önce macunu 20 ila 25 dakika boyunca açık şekilde bekletin. Kararmış cildi doğal bir şekilde ağartmak için haftada 3 kez yapın.
 • Alternatif olarak, 3 yemek kaşığı nohut unu, 2 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı sütü bir kaseye koyun. Tüm malzemeleri bir arada karıştırın, bu hamuru kararmış bölgelere uygulayın. 15 dakika bekleyin, sonra ovun ve ılık su ile durulayın. Bu tedaviyi haftada 2 veya 3 kez kullanın.

Portakal Kabukları

Cilt ağartma ve peeling özellikleri sayesinde portakal kabukları elinizin koyu bölgelerini ağartmak için kullanılabilir. İçlerindeki C vitamini miktarı doğal bir ağartma maddesi olarak çalışır ve derideki renk değişimini tedavi etmeye yardımcı olur.

 • Tamamen kuruyana kadar birkaç gün güneşe portakal kabuğu koyun.
 • Kurutulmuş kabukları toz haline getirin.
 • Kalın bir macun yapmak için 2 çay kaşığı portakal kabuğu tozu ile yeterince gül suyunu karıştırın.
 • Macunu eklemlerinize ve diğer koyu bölgelere uygulayın ve 10 ila 15 dakika bekletin.
 • Islak ellerle, macunu ovalayın.
 • Son olarak, bölgeyi soğuk suyla durulayın.
 • Haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Süt Kaymağı

Süt kaymağı, ciltteki koyulukları giderebilecek, cilt iyileştirici yönü etkili bir ev ilacıdır.

Süt kaymağındaki laktik asit, kuru cildin pul pul dökülmesine ve cildin pH seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, süt kaymağının yüksek yağ içeriği, ellerinizi yumuşak ve pürüzsüz tutmak için doğal bir nemlendirici olarak çalışır.

 • Ellerinizi taze süt kaymağı ile ovalayın, bunu yaparken koyu bölgelere odaklanın. 10 dakika bekletin, sonra ılık su ile iyice durulayın. Bu ilacı günde bir kez kullanabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, 2 çay kaşığı süt kaymağını, 2 yemek kaşığı nohut ununu ve biraz zerdeçal tozunu karıştırın. Bu macunu elinize uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce 15 dakika bekletin. Bunu haftada 2 veya 3 kez yapın.
 • Diğer bir seçenek de, bir E vitamini kapsülünden sıkılan yağın 1 çay kaşığı süt kaymağına karıştırılmasıdır. Bu karışımı kararmış bölgelerinize uygulayın. Yaklaşık 10 dakika boyunca iyice masaj yapın. Bunu günde bir kez yapın.

Badem

Bademdeki E vitamini, pigmentasyonu azaltarak cilt tonunuzu aydınlatmanıza yardımcı olur. Doğal cilt tonunu elinizin tümünde eşit bir şekilde korumak için badem ve badem yağını kullanabilirsiniz.

 • Yatağa gitmeden önce ellerinizin kararmış bölgelerine badem yağı ile masaj yapın. Gece boyunca bırakın ve sabah yıkayın. Bunu günlük olarak yapın.
 • Alternatif olarak, sütte gece boyunca 3 veya 4 badem ıslatın. Ertesi sabah, onları ezerek öğütün. 1 çay kaşığı zerdeçal ve 1 çay kaşığı zeytinyağını ekleyin ve tekrar karıştırın. Bu macunla koyu bölgelere masaj yapın, 15 dakika bekletin ve daha sonra soğuk suyla yıkayın. Bu ilacı haftada 2 veya 3 kez kullanın.

Diğer İpuçları

 • Kararmaları evdeki yöntemlerle tedavi edemiyorsanız, dermatoloğunuza danışın. Bu kararmaların arkasında bir rahatsızlık olabilir.
 • Güneşe çıkmadan önce ellerinize güneş kremi sürün. Bu koruma sağlar ve daha fazla kararmayı önler.
 • Salatalık suyu ya da patates suyuyla ovuşturmak da koyulukları hafifletebilir.
 • Ellerinize nazik davranın ve bakım yapın ve asla kurumasına izin vermeyin.
 • Ellerinize zarar verebilecek kaba ve pürüzlü nesnelerle çalışırken dikkatli olun.
 • Spor yapıyorsanız, ellerinizi ve eklemlerinizi korumak için uygun spor ekipmanlarını kullanın.
 • Sert yüzeyleri yumruklamaktan kaçının.
 • Ellerinizi yıkamak için kimyasal içermeyen bir sabun ve yumuşak bir sünger kullanın.
 • Cildinizi içerden beslemek için bolca taze meyve ve sebze yiyin.
 • Dehidrasyon ve kuru ciltleri önlemek için her gün yeterli miktarda su içirin.

 

Bir yazımızın daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız sizlere fayda sağlayacak birşeylere vesile olmuşuzdur. Diş Ağrısı ile alakalı yazıma da göz atmak isterseniz, linkini bırakıyorum.