Glucomannan Nedir Zayıflatır Mı?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Glucomannan Nedir Zayıflatır Mı?

0

Glucomannan nedir, zayıflatır mı? Sorularını cevaplayacak olursak glucomannan’ın diyet sırasında destek ürünü amacıyla kullanılan ek ürünler arasında bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Bazı bireyler vücutlarının güçten düşmesini engellemek amacıyla tokluk hissinin artması amacıyla kullanmaktadır. Bu da tokluk hissi yarattığı için zayıflatma etkisine katkı sağladığını söyleyebiliriz.  Konyak isimli bitkinin kökünden elde dilen ve yüksek liflere sahip olması nedeniyle uzmanlar tarafından da önerilen bir üründür. Normal durumlarda kök olarak elde edilse de kullanıcılara farklı işlemlerden geçirildikten sonra sunulmaktadır. İnsanlar arasında diyet lifi olarak da isimlendirilen glucomannan şeker halinde satılmaktadır ve suyu hapsederek bireylere diyet esnasında destek olmaktadır.

Glucomannan kolesterolü ve kan şekerini düşürürken aynı zaman da kabızlığı önleyen bir şekerdir. Yapılan araştırmalara göre kilo kontrolünü sağlayan, bağırsakların sağlığını iyileştirirken aynı zaman da cildi korumaya da yardımcı olmaktadır. Günümüzde yapılan çalışmalara göre glucomannan ile takviyenin plazma kolesterolünü düşürdüğü, karbonhidrat metabolizmasını hızlandırdığı, bağırsakların hareket etmesinde etkili olduğu ve daha sağlıklı bir kolonu teşvik ettiği kanıtlanmıştır.

Glucomannan Nedir?

Konyaj olarak bilinen ve doğal, suda çözünebilen bir liftir. İçki karışımında kullanılırken aynı zaman da un ve makarna gibi ürünlerde de kullanılmaktadır. Lif bitkiden çıkarıldıktan sonra diyet takviyesi olarak satılırken aynı zaman da gıda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Diyet lifi, su emme özelliğine sahiptir ve günümüzde en popüler ve en iyi diyet lifleri arasında yerini almaktadır. Oldukça fazla sıvıyı emer ve bir glucomannan kapsülünü bir suya boşalttığınız durumlarda jöle halini almaktadır. Bu özelliği sayesinde kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

Glucomannan Besin Değerleri Nelerdir?

Glucomannan, konyak bitkisi özellikle bitkinin kökünden elde edilmektedir. Bitki ılık, subtropikal, tropikal Asya, Çin, Japonya ve Endonezya’da bulunmaktadır. Konyak bitkisinin yenilebilir bölgesi, glucomannan tozunun türettiği soğan ya da köktür. Konyak kökünün yenilebilir duruma gelmesi için sırasıyla kurutulur ve daha sonra ince toz haline getirilir. Ortaya çıkan bu ürün glucomannan tozu olarak bilinirken aynı zaman da konyak unu olarak da bilinmektedir.

Glucomannan, glikoz ve mannozdan oluşan bir liftir. Diğer diyet lifleri ile karılaştırıldığında en yüksek miktarlarda molekür ve voskoziteye sahiptir. Kuru glucomannan tozunu suyun içine ilave ettiğiniz zaman ortaya muazzam şekilde şişerek pilsiyum kabuğu kıvamında bir jel haline gelir. Konyak bitkisinin kurutulmuş soğanı ise %40 oranında glucomanan sakızı içerir. Konyağın kalorisi oldukça düşük düşük olsa da lif oranı çok yüksektir. İki gram toz, 5 kalori ve 2,5 gram lif içermektedir. Lif miktarı ise günlük lif ihtiyacının %10’unu karşılamaktadır.

Glucomannan Yararları Nelerdir?

 1. Kolesterolü Düşürür: Glucomannan kullanımının toplam kolesterol, LDL kolesterol gibi vücut ağırlığı ve açlık kan şekeri üzerinde büyük faydalar sağladığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Ancak HDL kolesterolü ya da kan basıncını etkilememektedir. Lif merkezli bir madde olduğu için, sindirim kanalında bulunan suyu süngerle çekerek bağırsakta bulunan kolesterol emilimini azaltır bu da vücut tarafından kolesterol emilimini azaltır.
 2. Şeker Hastalarına Büyük Fayda Sağlar: Şeker hastalarına yardımcı olan en önemli konulardan bir tanesi midenin doğal yollarla boşalma sürecini gerçekleştirmektedir. BU da kademeli bir şekilde şeker emilimine ve yemek yedikten sonra düşük kan şekeri seviyesine yol açar.
 3. Kabızlığı Tedavi Eder: Kabızlık, tipik olarak düşük lif oranlı diyetlerde, dehidrasyon ve egzersiz eksikliği nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Toz tüketildikten sonra prebiyotik olarak çalışarak daha sağlıklı bağırsak hareketlerini teşvik etmek amacıyla faydalı bir şekilde kullanılır.
 4. Polistik Over Sendromu: Glucomannan takviyeleri sayesinde insülin ve glikoz seviyelerini düşürdüğü ortaya çıkmıştır.
 5. Hipertiroidizm: Tedavilere ek olarak glucomannan kullananlar tedavinin ilk haftasından itibaren daha düşük tiroid hormon düzeylerine sahip oldukları görülmüştür.
 6. Cilt hasarı: Ciltte meydana gelen kızarıklıkları azaltırken aynı zamanda ciltte meydana gelen hasarlara da karşı koruma sağlar.
 7. Akne: Akneye neden olan bakterileri engellemektedir.
 8. İltihap: Bireylerde meydana gelen iltihaplanmaları büyük ölçüde azalttığı yapılan çalışmalarda görülmüştür.
 9. Antioksidan aktivite: Antioksidan ve antioksidan enzim seviyelerini artırmaktadır.
 10. Yaşlanma: Uzun süre boyunca beslenildiği durumlarda yaşlanma belirtilerini geciktirmektedir.

Glucomannan Zararları Nelerdir?

Glucomannan halk arasında iyi ve etkili olarak kullanıldığı için güvenli olarak kabul edilmektedir. Ancak mideye ulaşmadan genişler ise boğaz ve yemek borusunun tıkanmasına neden olabilmektedir. Bunu önlemek amacıyla 1 bardak su yada farklı bir miktar sıvı ile kullanılması gerekmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
SA 30 Days Zayıflatır Mı?

Bazı bireylerde ise gaz, şişkinlik ya da ishal gibi yan etkilerini gösterdiği bilinmektedir. Şeker hastalığı içinse sülfonilüre gibi oral ilaçların emilimini azaltmaktadır.

Glucomannan Zayıflatır MI?

Suda çözülebilen bir diyet lifi olduğu için farklı şekillerde kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Bunlar ise;

 • Düşük kalorili bir içecek konumundadır
 • Midede yer kaplayarak tokluk hissini sağlar
 • Midenin boşalmasını geciktirerek uzun süre tokluk hissi verir
 • Diğer çözünür lifler gibi yağ ve protein emilimini azaltır.

Ayrıca yapılan çalışmalara göre yağ kazanımına karşı koruma sağlayabilecek bütirat gibi kısa zincirli yağ asitlerine dönüşebilen yararlı bakterileri beslemektedir. Bu mekanizmalar ise diğer çözünebilir liflerin kilo kayıpları üstündeki etkilerine benzemektedir. Ancak glucomannan diğer çözünür liflerden oldukça farklıdır.

Glucomannan Nasıl Kullanılır?

Glucomannan en ideal kullanımı ihtiyaca göre en az 1 kez iken en fazla 3 kez olmalıdır. Gereğinden fazla kullanım içine girmemeye özen gösteri. Ancak fazla kullanıldığı durumlarda zararlı olabileceğini unutmayın. Genellikle kapsül ve tablet olarak satışı gerçekleştirilmektedir. Uzmanlar tarafından önerilmesi ve egzersiz yaptığınız sıralarda ek destek takviyesi olarak kullanmak başarı yüzdesini büyük miktarlarda artıracaktır. Bu ürünü tükettiğiniz sırada kesinlikle bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Yapısı itibariyle sıvıyı emme özelliği bulunduğu için vücut sağlığınızı dengede tutmak için sürekli sıvı tüketmek büyük fayda sağlayacaktır.