Boyun Ağrısı Ve Sertleşmesi
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Boyun Ağrısı Ve Sertleşmesi

0

Boyun Ağrısı, başını sağa-sola çevirdiğinde ağrı hisseden kişinin, boyun sertliği yaşıyor olabileceği muhtemeldir. Boyun Ağrısı, belirtileri birkaç gün ya da birkaç hafta sürebilen bu sağlık sorunu, boyun bölgesinden birçok sinirin geçmesi ile bağlantılıdır ve boyun, omuz ve kollarda ağrıya sebep olabilir.

Boyun kısmında omurgaya ait 7 kemik vardır, çevrelerinde ise spinal kord ve kanal mevcuttur. Bu kemik(omur)lerin arasında sinirler vardır. Boyunda bulunan bu sinirlerin, kasların ve kemiklerin uğradığı hasar, boyun sertliğine sebep olacaktır.

Boyun Ağrısı ve Sertleşmesi Nedenleri

Boyun, mükemmel yapısı ile, içinde bulunan kas, sinir ve kemikleri muhafaza edebilecek donanımdadır. Yüksek derece hareket potansiyeli ve her yöne dönebiliyor olması, bu yapının işleyişini üst düzeyde korumaya yöneliktir. Bu yapının kas zorlanması ya da gerginliğe maruz kalması rahatsızlığın başlıca sebeplerindendir. Uyku şekli bozukluğu, yanlış yastık seçimi de, bu hastalığın ortaya çıkmasına zemin hazırlayacaktır.

Boyun, içerisinde omurga kemiklerini de içerdiğinden ağır çanta-bavul taşımak, boyuna alınan travmatik bir darbe (araç kazası, spor yaralanması, düşme) boyundaki kas, sinir ve ya omurları yaralayarak boyun sertliğine sebep olabilmektedir.

Servikal omurga bozuklukları da bu rahatsızlığın sebebi olabilmektedir. Sadece boyun kaslarında olmasa da omurganın serbest çalışmasını destekleyen eklemlerdeki sorunlar da bu rahatsızlığa yol açabilecektir. Bu eklem ve disklerde yaşanabilecek şişkinlik, fıtıklaşma, sinir köklerinde tahrip bu rahatsızlık ile belirti veren bir hastalığın sinyali olabilir. Tanı ve tedavi sürecinde doktor desteği almak gereklidir. Boyun sertliği veya ağrısı esnasında, ateş hissediliyorsa, bununla birlikte baş ağrısı, bulantı, kusma, gece terlemesi gibi belirtilerde yaşanıyorsa beklemeden branşında uzman bir hekime muayene olunmalıdır. Bu durumun menenjit ya da enfeksiyon kaynaklı bir belirti olabileceği bilinmelidir.

Boyun Ağrısı ve Sertleşmesinin Tedavisi

Eğer sadece zorlamaya bağlı ağrı hissettiğiniz bir boyun sertliği söz konusu ise, parasetamol ya da ibuprofen içeren bir ağrı kesici alabilir, hafif masaj yapılabilir, yastık ve uyku şekli seçimi düzeltilebilir, ‘alçak ve sert yastık rahatlatacaktır’, Enfeksiyon olmadığı biliniyorsa sıcak su paketi uygulanabilir, omurga yapısının korunabileceği şekilde vücut korunmalıdır.

Parmaklardaki Kararmalar Nasıl Geçer?