1. Ana Sayfa
  2. Kaç Kalori

1 Paket Noodle Kaç Kalori?

1 Paket Noodle Kaç Kalori?
1 paket noodle kaç kalori sorusu hazır beslenmek isteyenler için önem taşıyor. Özellikle son yıllarda pratik şekilde yapılabilmesi ile öne
+ - 0

1 paket noodle kaç kalori sorusu hazır beslenmek isteyenler için önem taşıyor. Özellikle son yıllarda pratik şekilde yapılabilmesi ile öne çıkan noodle, öğrencilerden yetişkinlere kadar her kesimden kişiye hitap ediyor. Sade tüketildiği gibi çeşitli soslarla da daha leziz hale gelen noodle için kalori değerleri de önem taşıyor.

Noodle Nedir?

Noodle yapısı itibariyle makarnaya benziyor olsa da makarna ile arasında farklılıklar taşıyor. Makarna denilince akla ilk olarak İtalya geliyor olsa da noodle da özellikle Uzakdoğu coğrafyasında yaygın tüketilen bir gıdadır. Özellikle son dönemlerde hazır paketler halinde kolayca bulunabilmesi sayesinde pek çok ülkede de tercih edilmektedir.

Noodle ve makarna arasında temel farklılıklar bulunmaktadır. İlk olarak noodle makarnadan daha ince şekilde kesilmektedir ve ön pişirmeye tabi tutulmaktadır. Bu yüzden makarnaya kıyasla daha kırılgan yapısı vardır. Diğer bir fark ise noodle’da kullanılan un farklıdır. Makarnanın temel maddesi durum buğdayken, noodle için genelde pirinç unu veya farklı un çeşitleri tercih edilir.

Noodle yapımı genel olarak makarna ve erişte gibi haşlanarak olmaktadır. Noodle içine sos, et, sebze gibi ek gıdalar eklenmektedir. Özellikle noodle sosları yemeğin hazırlanışı sırasında vazgeçilmez bir tat olarak öne çıkar. Domates, salça veya krema gibi farklı soslar ile tatlandırılabilmektedir. Ancak ince yapısı yüzünden genelde soya sosu ile hazırlanarak akışkan hale getirilmektedir. Özellikle soya sosonun yanında tavuk, susam veya sebze gibi besinler noodle lezzetini daha fazla arttırmaktadır.

1 Paket Noodle Kaç Kalori?

1 Paket Noodle kaç kalori sorusu tercih edilen noodle türüne göre değişmektedir. Noodle kalori oranları;

  • 1 çorba kaşığı noodle: 58 kalori
  • 1 paket noodle; 768 kalori şeklindedir.

Noodle kalori oranı yanı zamanda tercih edilen sos, et veya sebze gibi eklenen besinlere göre de değişmektedir;

  • Etli 1 paket noodle; 450 kalori
  • 100 gram sebzeli noodle; 190 kalori
  • Körü çeşnili 1 paket noodle; 411 kalori şeklindedir.

Kalori oranı yüksek olduğu için sürekli olarak noodle ile beslenmek ilerleyen zamanda kilo sorunlarına yol açabilecektir. Bu yüzden noodle tüketiminde kilo sorunu oluşabileceği göz önünde tutulmalıdır.

Önerilen Yazı
Frozen Kaç Kalori?

Noodle Nasıl Hazırlanır?

Noodle hazırlamak pratik ve hızlıdır. Özellikle yemek hazırlamak için çok fazla vakti olmayanlar için noodle kısa sürelerde yemeğin hazır hale gelmesine yardımcı olur. Noodle çok çeşitli şekillerde hazırlanabilmektedir. Temel olarak alınan hazır paket noodle kaynayan suyun içinde 3 – 5 dakika aralığında haşlanır. Suyu süzüldükten sonra ise sebze, et, soya sosu gibi ek gıdalar eklenir.

  • Sebzeli tavuklu noodle; bu tarifi hazırlamak için pişmiş olan noodle içine haşlanmış tavuk göğsü, brokoli, havuç ve soya sosu koymanız gerekecektir. Porsiyonu ortalama 290 kalori değerine denk gelecektir.
  • Yer fıstığı soslu noodle; susam, fıstık, bal ve soya sosunun karışımından yapılmaktadır. Özellikle ana yemek olarak da sunulabilmektedir. Fıstık alerjisi olanların ise tercih etmemesi gereken bir tariftir.
  • Deniz ürünlü noodle; karides, mezgit ve acı biber ile hazırlanan bu tarif özellikle yaz akşamlarında doyurucu ve egzotik bir yemek olarak tercih edilir. Karidesler haşlandıktan sonra noodle içine eklenir. Mezgit ve acı biber de haşlanmış şekilde noodle içine dahil edilir.
  • Beyaz lahana ve sebzeli noodle; içerisine beyaz lahana, havuç, biber, karnabahar, zencefil ve mantar eklenerek yapılmaktadır. Tüm sebzeler ayrı bir tencerede haşlanır ve daha sonra noodle içerisine katılır. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir tariftir. Özellikle çocuklar için besleyici ve doyurucu bir yemek imkânı sunar.

Yazar Hakkında

Yorum Yap