Tonik İçecek Faydalı Mı?
  1. Anasayfa
  2. Diyet

Tonik İçecek Faydalı Mı?

0

Sodanın içerisine kinin katılarak oluşturulan tonik içecek faydalı mı? Alkol içermeyen tonik içecek tek başına içilebildiği gibi alkolle karıştırılarak da tüketilmektedir. İngilizler’ in Hindistan’ dan getirerek tüm dünyaya yaydıkları bu içecek, sıcak yaz günlerinde ferahlatıcı olarak iyi bir seçenek.

Tonik İçecek Nedir?

Tonik içecek nedir? sorusu bu içeceği daha önce hiç denememiş kişiler tarafından merak ediliyor. Tonik içeceği aslında sodanın, içerisine kinin katılmış halidir. Kinin maddesi ise Amazon’da yetişen cinchona ağacının kabuğundan elde edilir. Uzun yıllar sıtma hastalığı ile mücadelede kullanılmıştır.

Tonik içecek acı bir tada sahiptir. Bunun sebebi içerisindeki kinin maddesidir. Tüm tonik içecek markaları kinin içerir, ancak içeriklerindeki kinin miktarı markadan markaya farklılık gösterebilir. Birçok marka meyve yada bazı bitkileri veya yapay tatlandırıcı kullanarak kinin maddesinin acılığını hafifletmektedir. Bazı tonik içeceklerin kalori değerinin yüksek olması, içeriğindeki bu tatlandırıcılar yada meyve aromalarındandır. Belirttiğimiz gibi içerikler markadan markaya değişiklik göstermektedir. Bu içerikler tatlandırıcı olarak üksek fruktozlu mısır şurubu, şeker kamışı şekeri ya da sadece içeriğindeki şekeri içerir. Cin ve tonik kokteyli gibi alkollü içecekler ise işin içine alkol girmesi sebebiyle çok yüksek kalori değerine sahiptir.

Tonik içecekler, yine markaya göre değişiklik göstermekle birlikte iyi bir sodyum kaynağıdır. Alkolsüz tüketildiklerinde günlük sodyum ihtiyacını karşılayabilir.

Schweppes Tonik Nedir?

En bilinen tonik markalarının başında gelen Schweppes tonik nedir? sorusunun cevabı içeriğinde. Schweppes tonik; su, şeker veya fruktoz-glukoz şurubu, karbondioksit, asitliği düzenleyici (sitrik asit), aroma vericiler, koruyucu (potasyum sorbat), kinin (sülfat tuzu cinsinden 85 mg/l’den az) içerir.

100 ml için enerji ve besin öğeleri aşağıdaki gibidir.

  • Enerji : 36,7 kcal
  • Yağ: 0 gram
  • Doymuş yağ: 0 gram
  • Karbonhidrat: 8,9 gram
  • Şekerler: 8,9 gram
  • Protein: 0 gram
  • Tuz: 0 gram

Schweppes tonik alkollü mü? diye soracak olursanız hayır alkol içermez.

Uludağ Tonik Nedir?

Uludağ tonik nedir? sorusuna en çok tercih edilen diğer bir marka diye yanıt verirsek yanlış olmaz. Peki “Sıfır şeker, sıfır kalori, sıfır koruyucu, yüzde yüz haz!” sloganıyla iddalı bir çıkış yapan Uludağ tonik alkollü mü? Tabiki tüm toniklerde olduğu gibi Uludağ tonikte de alkol bulunmamaktadır.