Salata Kaç Kalori?
  1. Anasayfa
  2. Kaç Kalori

Salata Kaç Kalori?

0

Mevsimine göre değişen malzeme ve tatlarıyla sofralarımızın demirbaşı salata kaç kalori? Herkesin favori bir salatası mutlaka vardır. Kimi zaman içeriği genişletilerek ana yemek olarak tüketilen, kimi zaman da sadece sebzelerin üzerine bol limon ve az zeytinyağı gezdirilerek lezzetlendirilen salatanın kalorisi  içeriğine göre değişmekte. Diyet yapanlar tabiki sade salata tüketmek zorunda. Ancak limon, sirke, nar eksisi gibi lezzetlerle damak tadınıza uygun salatalar yapmak elinizde.

Bu yazımızda deniz mahsulleri, beyaz et gibi besinlerle ve lezzetli soslarla zenginleştirilen salatalardan çok, diyetlerinizde rahatlıkla tüketebileceğiniz kalorisi düşük, lif içeriği yüksek yeşil salata ve mevsim salatasına yer verdik.

Yeşil Salata Kaç Kalori?

Malzemelerinin tümünü mevsim yeşilliklerinden alan yeşil salatanın kalorisi düşük olması ve içerdiği yüksek oranda lif nedeniyle salataların en masumlarından biri. Peki yeşil salata kaç kalori? diye soranlar umarız yüksek kalori içeren sosları kullanmadan ve çok az yağ ile yapılması gerektiğini biliyorlardır.

E ve C vitamini bakımından zengin yeşil salata, aynı zamanda iyi bir antioksidan kaynağı. Antioksidanlar vücudumuzu serbest radikallerden koruyan önemli bileşiklerdir. Yeşil salata aynı zamanda kolesterolu düşüren, uzun süre tok tutan bir lif kaynağıdır. Lif bakımından zengin diyetler kilo vermede ve sindirim sistemini iyileştirmede büyük rol oynarlar. Ayrıca çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan kanseri önlemeye yardımcıdırlar. Kalp rahatsızlığı riskini azaltan yeşil sebze ağırlıklı diyetler, aynı zamanda kan şekeri üzerinde de olumlu etkiye sahiptirler.

Yeşil salata 100 gramında 30 kalori bulundurur. 1 porsiyonu (300 gram) 90 kaloridir. Ayrıca 100 gramı 3.49 gram karbonhidrat, 0.94 gram protein, 1.2 gram yağ, 0.81 gram lif içerir.

mevsim-salata-kac-kalori

Mevsim Salata Kaç Kalori?

Mevsim salatanın kalorisi daha çok köklü sebze içerdiğinden (havuç, turp gibi), yeşil salataya göre daha yüksektir. Ancak daha doyurucu ve karbonhidrat bakımından daha zengindir.

Uzun süre tok hissetmek istiyorsanız ana yemeklere salata ile başlamalısınız. Böylece doygunluk hissi çabuk gelecek ve diğer yemeklerden fazla tüketmenin önüne geçmiş olacaksınız.

Mevsim salata 100 gramında 50 kalori bulundurur. 1 porsiyonu (300 gram) 150 kaloridir. Ayrıca 100 gramı 5.3 gram karbonhidrat, 1.7 gram protein, 3.1 gram yağ içerir.

Uzun süre tok hissetmek istiyorsanız ana yemeklere salata ile başlamalısınız. Böylece doygunluk hissi çabuk gelecek ve diğer yemeklerden fazla tüketmenin önüne geçmiş olacaksınız.Yazımızda da bahsettiğimiz gibi sadece limon veya sirkeyle tatlandırılmış, az yağ gezdirilmiş salatanın kalorisi diyetinizi etkilemeyecektir. Bu sebeple diyetinizden kilo vermenize yardımcı sağlıklı salataları eksik etmeyeceğinizi umuyoruz.