Mekke Gülü İle Zayıflama
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Mekke Gülü İle Zayıflama

0

Biz Mekke gülü ile zayıflama dedik ama hibiskus ile zayıflama desek daha doğru olur. Çünkü bu bitkinin asıl adı hibiskus olup güle benzeyen çiçeklere sahip olduğu için Mekke Gülü deniliyor. İtalya, Meksika, Mısır gibi pek çok ülkede yetişen bu bitkinin bazı türleri kumaş ve ip yapımında da kullanılıyor. Türkiye’de ona kekrede, Jamaika gülü, bamya çiçeği ve gülhatmi diyenler de var. Binbir surat bitcoin Safiye gibi bunun da binbir ismi var âdeta

Hibiskus bitkisinin gıda alanındaki kullanımı çoğunlukla hibiskus çayı tüketmek şeklinde olur. Taze hibiskusun salatalara, keklere ve yemeklere eklenmesi mümkündür. Hatta sos, şurup ve reçel üretiminde de kullanılır. Demir bakımından zengin olan hibiskus yüksek oranda flavonoid, A ve C vitaminleri, magnezyum, tartarik asit, polisakkaritler, sitrik asit ve malik asit gibi bileşenler ihtiva eder. (Bir ben yokum içinde resmen, iyi ya güzelmiş.)

Mekke Gülü ( Hibiskus )Çayının Faydaları

Diyetlerde güvenle tüketebileceğiniz hibiskus çayının faydaları derya deniz… Şöyle ki;

 • İyi kolesterol düzeyini yükseltir. Kafein içermez.
 • Tansiyonu düzenler.
 • Antioksidan etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hazımsızlığa, gaz ve şişkinlik gibi sindirim problemlerine iyi gelir.
 • Damar sertliğine engel olur.
 • Wilson Hastalığı’na şifalıdır.
 • Vücut sıcaklığını dengeler.
 • Sakinleştiricidir.
 • Mantar enfeksiyonlarında faydalıdır.
 • Zayıflamayı kolaylaştırır. (Şimdi bam telimize bastın!)

Mekke Gülü Çayıyla Zayıflamak

Mekke Gülü yani Hibiskus ile hazırlanan çay tok tutucu özelliğiyle kilo vermeyi destekler. Bu çay toksinlerin vücuttan atılmasına yardım ederek metabolizmanın hızlanmasında ve yağ emiliminin azalmasında rol oynar. Yani bir bardak içmekle tabii ki bir şey olmaz. İsterse hibiskusun kralı gelsin… Düzenli olarak tüketilirse bu faydaları mutlaka görülür. Mekke Gülü’nün bize garezi yok sonuçta…

Mekke Gülü Nasıl Kullanılır?

Zayıflamak için Mekke Gülü kullanmak istiyorsanız farklı çay tarifleri deneyebilirsiniz. Örneğin; 1 adet kabuk tarçını, 1 yemek kaşığı hibiskus çayını, 1 adet kabuk vanilyayı karıştırın. Bu malzemelere 2 su bardağı su ile 1 yemek kaşığı nar çiçeği kurusu ekleyip 2 dakika beraber kaynatın. Soğuduktan sonra günde 2 defa tüketin. Böylece bir hafta içinde yaklaşık 1-1,5 kilo verebilirsiniz. (Hiç yoktan iyidir. Damlaya damlaya göl olur, devam.)

thumbnail
Önerilen Yazı
Kakule Yağı Zayıflatır mı?

Peki aklınıza ‘ben de Mekke Gülü ile zayıflayanlar arasına katılmak istiyorum ama bu çayı ne zaman içsem daha etkili olur?’ diye bir soru gelmiş olabilir. Metabolizmanızı hızlandırsın, yağ yakımına destek olsun istiyorsanız sabah aç karna tüketmeniz tavsiye edilir. Hazımsızlıktan muzdaripseniz yemekten sonra bunu içmek size iyi gelecektir. Ancak demler demlemez taze olarak tüketmeniz ve buzdolabında 2 günden uzun süre tutmamanız önemlidir.

Mekke Gülü Zararları

Tamam faydalı, zayıflamaya destek oluyor ama Mekke Gülü’nü tüketirken aşırıya kaçarsak bu kez; ‘Neler oluyor bize, yine neler oluyor gülüm’ falan demek zorunda kalabiliriz. Gereğinden fazla tüketilirse zehirleyici etki gösterebilir, aman dikkat! Kaşıntı ve deri döküntüsü gibi alerjik reaksiyonlara yol açma, halüsinasyon veya baş dönmesi yapma ihtimali mevcuttur. Hamile kadınlar da çok miktarda hibiskus çayı tüketirse bebeğini kaybetme riski doğabilir. Östrojen seviyesini düşürdüğü için emzirme döneminde veya hormon tedavisi görülüyorsa de bir doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Yine tiroid ve guatr hastalarının, kalp, diyabet ve tansiyon ilacı kullana nkişilerin doktoruna danışmadan zayıflamaya çalışması önerilmez.

Zayıflatan Mekke Gülü

Mekke Gülü ile zayıflayanların yorumları genelde hep olumlu olunca, biz de demek ki bu çayda bir şeyler var dedik… Yukarıdaki tarife ilâveten size bir tane daha zayıflatıcı çay tarifi sunalım istedik.

Birer tatlı kaşığı karahindiba, hibiskus, civan perçemi, ısırgan otu, mayıs papatyasını yarım litre sıcak suda demliyoruz. Yarım litre de soğuk su ekliyoruz. İçerisine taze nâne, elma ve limon da koyup tüketiyoruz. Şimdiden âfiyet olsun.