Gebelikte Cinsel İlişki Zararlı Mıdır?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Gebelikte Cinsel İlişki Zararlı Mıdır?

0

Gebelikte Cinsel İlişki zararlı mıdır? Bunun çocuk sağlığına bir yan etkisi bulunuyor mu? Gebeliğin adaptasyon denilen ilk dönemlerinde vajina (döl yolu) bölgesinde oluşan bir hassasiyet sebebiyle çoğu anne adayı eşiyle ilişkide bulunmakta güçlük çekebiliyor, hatta bazen kanamalar olabiliyor. Kişi ilk 3 ayda bu olayla karşılaşırsa düşük riski yaşadığını düşünüyor. Fakat bunları gereksiz endişeler olarak görebiliriz ve herhangi bir olumsuzlukla karşılaşma riski çok düşüktür diyebiliriz. 9 ay boyunca serbestsiniz.

Gebelikte Cinsel İlişkiye Girilebilir Mi?

Bilinenin aksine gebelikte cinsel istek artar fakat anne ve baba adayının tedirginlikleri, kanama olabileceği riski, rahim ağzının açılabileceği, erken doğum olabileceği korkusu, erkek cinsel organının bebeğe zarar verme korkuları gibi sebepler nedeniyle cinsellikten kaçınılır.

Hamileyken Orgazm Olmak Zararlı Mıdır?

Orgazm sırasında oksitosin hormonu salgılanmaktadır ve bilinenin aksine bu salgılanan oksitosin, erken doğuma neden olmamakta ve hatta bebeğin kalp atışlarında ve hareketlerinde düzenli bir uyum sağlamaktadır.

Hamilelik döneminin ilk 3 ayında; bulantı, kusma, yorgunluk olması ve gebenin kendini halsiz hissetmesi nedeniyle cinsel ilgi ve istek azalır. İkinci 3 ayında cinsel ilgi ve istek artar, normal ilişki süreci devam edebilir. Son 3 ayında ise; cinsel istek artmasına rağmen karnın büyümesi ve hastanın doğum endişelerine kapılması nedeniyle cinsel istek azalmaktadır.

Gebelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir Mi?

Bilinenin aksine erkek cinsel organının, bebeğe ulaşması tıbbi olarak mümkün değildir. Ayrıca gebelik döneminde rahim ağzında oluşan koyu mukus tıkaç, bakterilerin ve spermlerin bebeğe ulaşmasını önlemektedir.

Gebelikte Cinsel İlişki Hangi Durumlarda Sakıncalıdır?

Özellikle ilk 3 ayda düşük tehlikesi ve kanamaların olması, sebebi bilinemeyen vajinal kanamalar, erken doğum tehlikesi, erken membran rüktürü denilen suların gelmesi, annede hpv veya kondilom varlığı, babada vajinal yolla bulaşabilecek cinsel yolla bulaşan hastalıkların olması gibi durumlarda, gebelikte cinsel ilişki önerilmemektedir.

Normal tekil bir gebelikte son bir aya kadar, çoğul gebeliklerde ise son üç ay kalıncaya kadar normal, sağlıklı, güvenli cinsel ilişki devam ettirilebilir.

Gebelikte Cinsel İlişki Sırasında Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

İlk olarak yasaklanan durumlarda cinsel ilişkiden kesinlikle kaçınılmalıdır. Az miktarda da kanama olsa doktora mutlaka bilgi verilmelidir. Kimyasal kayganlaştırıcılardan ve ağır kimyasal içerikli prezervatiflerden kaçınılmalı, daha basit prezervatifler kullanılmalıdır. Meme ucu uyarısı, oksitosin salgısını artıracağı ve erken doğumu tetikleyeceği nedeniyle meme ucu hassasiyetine özen gösterilmelidir.

Gebelikte aşırıya kaçılmamakla beraber cinsel ilişki sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Fakat rahim ve karnı baskılayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.

Sonuç olarak; gebelikte cinselliği engelleyici herhangi bir durum yoksa güvenli seks pozisyonlarıyla cinsel hayat sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilir.