Burun Kanaması Nasıl Durdurulur? Burun Neden Kanar?
0

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur? Burun kanaması, insanların hayatlarında mutlaka en az bir defa yaşadığı, en sık görülen kulak-burun-boğaz şikayetlerinden biridir.

Burun kanamalarını 2 şekilde ele alabiliriz. Birincisi lokal sebepler, yani burnun kendisiyle ilgili sebepler. İkincisiyse sistemik yani daha genel sebeplerdir.

Burun Kanamasının Nedeni Nedir?

En sık burun kanamaları, lokal sebeplere bağlı olur. Burunda ilk görülen faktör burun travmalarına çarpma veya bir kaza geçirme ya da özellikle çocukluk yaşlarında gördüğümüz parmakla dijital travma sebep olmaktadır. Daha sonraki sebepler; enfeksiyon, alerji, çevresel faktörler, kimyasal maddelerdir.

Sistemik olarak ise, yüksek tansiyon, damar hastalıkları ve burunla ilgili kötü huylu kanserojen hastalıklar burun kanamalarına sebep olabilmektedir.

Özellikle tek taraflı küçük kanamalar, daha çok görülen ve dijital travma denilen, çocukların burunu karıştırması sonucu ortaya çıkan zararsız kanamalardır. Fakat, burada da kanamanın miktarı çok fazla ise ve çok sık oluyorsa, özellikle hasta yetişkin yaşlarda ise ve genizinden çok miktarda kan geliyorsa bunu dikkate almak gerekir. Bunun altında çok büyük oranla sistemik hastalıklar veya tümörel hastalıklar yatabilir. Bu sebepten dolayı özellikle tekrar eden burun kanamalarında hastaların mutlaka bir kulak-burun-boğaz uzmanına danışmasını tavsiye ederiz.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Burun kanadığı takdirde kişi çok telaşlanır, korkar, panik yapar. Öncelikle onu sakinleştirmek gerekir. Hemen sakinleştirip dik oturur pozisyondayken başını ön tarafa doğru hafif eğip burun kanatları denilen kısımdan yani kıkırdağın bittiği yerde 5 dakika boyunca bastırıp elimizi hiç kaldırmadan beklememiz gerekiyor. Bu sayede kanamayı durdurmuş oluruz.

Parmaklarımızı asla gevşetmemeli ve bas çek yapmamalıyız çünkü bas çek yaparsak kanamanın durmasını engellemiş oluruz. 5 dakika sonra bıraktığımızda kanama halen devam ediyorsa ortada çok daha cidddi bir sebep olabilir. Bu durumda hemen en yakın sağlık kuruluşuna hastayı göndermemiz gerekir.

Burun kanamasını durdurmaya çalışırken yapılan en büyük yanlışlardan birisi burnu kanayan kişinin kafasının geriye doğru itilmesidir. Böyle bir hareket, aslında burun kanamasını durdurmaz ve kanın vücut içine, mideye doğru akmasına sebep olacaktır. İçeriye doğru akan kan, mide bulantısı ve kusmayla birlikte durumu boğulmalara kadar götürebilir..

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?