Kişisel Bakım Nedir? Doğru Bakım Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Kişisel Bakım Nedir? Doğru Bakım Nasıl Yapılır?

0

Kişisel bakım nedir? Sosyal çevremizde olan ilişkilerimizi ve sağlığımızı etkileyen bir faktör olarak nitelendirebiliriz. Peki Kişisel Bakım Nedir? Günlük hayat koşturmacası bizim kendimize vakit ayırmamızı engelleyebilir, fakat kişisel bakımın bahanelerle ertelemeyeceğimiz kadar önemli olduğunu da farkına varmamız gerekiyor.

Kişisel Bakım Nedir?

Kişisel bakım, kişinin iyi bir bakıma sahip olması için ne yapması gerektiğini ifade eden bir kavramdır. Konsept temel vücut, ağız ve dişler, eller, ayaklar ve saç bakımını içerebilir. Başka bir deyişle kişisel bakım kavramı, hayatınızı temiz ve düzenli bir şekilde sürdürebilmeniz için atmanız gereken adımları açıklamak için kullanılabilir.

Öte yandan, kişisel bakımın kapsamı farklı bakım teknolojileri ve ürünleri ile genişletilebilir. Cilt gençleştirme, manikür, pedikür, kuru fırçalama, hidromasaj ve daha fazlasını içeren vücut peelingi değişebilir.

Bu nedenle kişisel bakım sürecinin temel düzeyi herkes için aynıyken, kişisel bakım süreci ihtiyaca göre değişiklik gösterebilir ve daha fazla uygulamayı içerebilir. Örneğin gözenekli bir cilt yapısına sahip olanlar, kişisel bakım için cildinin nefes alması ve cildini arındırması için Hydra Facial uygulamasını kullanabilir.

Kişisel Bakıma Nedir ve Neden Önem Verilmelidir?

Bir insanın kendini daha iyi hissetmesi için yapılabilecek her şey kişisel bakım alanı içindedir. Çünkü kişisel bakımına odaklanan insanlar, çevrelerindekilere karşı daha nazik görünürler ve toplumda saygın bir yere sahip olurlar. Sonuç olarak, kendilerini iyi ve mutlu hissediyorlar.

Kişisel bakımın ne olduğunu bilmeyen veya yeterince önemsemeyen kişilerin fiziksel sağlıkları ideal düzeyde olamaz. Bu da doğal olarak çeşitli hastalıklara neden olur. Olumsuz sağlık etkileri ruh sağlığını etkilediğinden, genel mutluluk seviyeleri kritik seviyelere düşer.
Temiz ve düzenli olmak kendinize olan güveninizi arttırır, sizi daha mutlu eder ve enerjinizi başkalarına yansıtmanıza yardımcı olur. Bu nedenle kişisel bakımın hayatın hemen her alanına dokunan bir kavram olduğunu düşünmek yanlış olmaz.
Ne yazık ki herkesin ilgisini çeken kişisel bakım süreci toplumda kadınlara özgü bir sorun olarak görülüyor. Ancak herkes sağlıklı bir yaşam sürmek, başkalarının gözünde güzel görünmek ve mutlu hissetmek için kişisel bakımını ihmal etmemelidir.

Kişisel Bakım Nasıl Yapılır?

Kişisel bakım nedir? sorusunun yanıtlarını bulduktan sonra, şimdi sıra nasıl yapılacağına geldi. Daha önce de belirttiğimiz gibi, kişisel bakım süreci ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilebilir, daha fazla adım içerebilir ve çeşitlendirilebilir. Ancak öncelikle herkesin yapması gereken temel kişisel bakımın doğru bir şekilde yapıldığından emin olmak gerekir. Aksi takdirde, vücudunuza zarar verme veya kişisel bakım eksikliği riskiniz vardır. O halde, temel kişisel bakım uygulamalarına bir göz atalım…

Vücut Bakımı

Vücut Bakımı

Vücudun tüm bölgelerinin temizlenmesi kişisel bakımın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle vücut bakımı için haftada en az üç kez duş almanızı öneririz. Duş sırasında vücut tipinize uygun temizlik ürünleri ile vücudunuzu iyice temizlediğinizden emin olmalısınız. Duş aldıktan sonra, vücuda gerekli nemi sağlamak için tüm vücudunuzu nemlendirici bir losyonla nemlendirmek önemlidir. Ayrıca vücudunuza hoş bir koku vermek için vücut spreyi kullanmanızda fayda var.

İstenmeyen tüylerin düzenli olarak alınması da kişisel bakım sektöründe yer almaktadır. Tercih ettiğiniz epilasyon seçeneğini kullanarak vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulacak, hijyen sağlayacak ve kıyafetlerinizde tüylerin görünmesini engellemiş olacaksınız. Hem erkekler hem de kadınlar için kişisel bakımda önemli bir rol oynayan istenmeyen tüyleri gidermenin yanı sıra düzenli tıraş ve sakal yapılması gereken kişisel bakım adımlarından biridir.

Saç Bakımı

Saç Bakımı

Gün boyunca havadaki bakteri, toz ve dumanlara maruz kalan saçların bakımı hijyeniniz ve görünümünüz için önemlidir. Saç bakımında ilk adım olarak saçınızı düzenli olarak yıkamanız gerekir. Ancak sanılanın aksine günlük şampuanlama saç derisini kurutabilir ve saçın doğal yapısını bozabilir. Bu nedenle saçınızı iki veya üç günde bir saç tipinize uygun bir şampuanla yıkamanızda fayda var.

Öte yandan zaman zaman saçınızın ihtiyacına göre ürünler uygulayarak saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca dolgun, yumuşak ve parlak saçlar için saç tipinize uygun doğal bir saç kremi kullanın.

Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve Diş Bakımı
Ağız ve Diş Bakımı

Kişisel bakımda düzenli fırçalama çok önemlidir, çünkü yiyecek ve içecek artıkları dişlerinizde birikebilir. Ayrıca dişlerinizin arasında biriken kalıntıları da diş ipi ile temizlemelisiniz.

El ve Ayak Bakımı

El-ve-Ayak-Bakimi

Vücudumuzda en çok kullandığımız organlardan biri de eller ve ayaklar. Bundan dolayı bakımı da son derece önemlidir. Bu anlamda evinize gittiğinizde ellerinizi bol bol yıkamalı ve tırnak aralarını temizlemesiniz. Ayrıca yemekten önce ve sonra yıkadığınızdan da emin olmalısınız.

Tırnakların çok düz kalmadığına emin olun, oval kestikten sonra törpüleyerek yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Daha sonra ise nemlendirici veya farklı bir kremle kişisel bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Yüz Bakımı

Yuz-Bakimi

Yüz bakımı sabah uyanmamızla birlikte başlar. Her sabah mutlaka yüzünüzü yıkamalısınız, mümkünse cildinize uygun bir sabun ile yıkayın. Ayrıca her gün günde iki defa yüz temizleme jelleri ile yüzünüze masaj yaparak cildinizi temizleyebilirsiniz. Yüzünüzü yıkadıktan sonra kurumaya karşı kremler de kullanabilirsiniz.

Kişisel Bakım Nedir? Doğru Bakım Nasıl Yapılır? yazımızı nasıl buldunuz? Düşünceleriniz yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Çocuklarda Egzama Tedavisi İçin Doğal Yöntemler