1. Ana Sayfa
  2. Diyetisyen
  3. Günde Kaç Litre Su İçmeliyim ?

Günde Kaç Litre Su İçmeliyim ?

su ihtiyacı nasıl hesaplanır
1

Günde Kaç Bardak Su İçmeye İhtiyacımız Var ? Su içmek için bazen ihtiyacımız olmasa da , bazen de su içmeyi unutsak da aklımıza hep takılır. Acaba Günde Kaç Bardak Su İçmeliyim ?Bazen çok su içtiğinizi düşünseniz de ,Yine de günlük ihtiyaçlarınız için  yeterince  su  içmiyor olabilirsiniz .

Uygun sıvı desteği için tek bir denklem veya kural olmasa da (kişiden kişiye değiştiği için), günlük su ihtiyaçlarınızı ölçerken dikkate alabileceğiniz bazı kurallar vardır.

Ne Kadar Suya İhtiyacınız Var

Sağlığınız için uygun sıvı desteği çok önemlidir. Diyetisyen evi‘ne göre vücudunuzun her bölümünün düzgün çalışması için suya ihtiyacı vardır . Yeterli sıvılar olmadan vücudunuz atıktan kurtulamaz, sıcaklığınızı düzenleyemez veya eklemlerinizi hareketli tutamaz.

Diyetisyen evi‘ne göre, ortalama sağlıklı bir yetişkin, erkekler için yaklaşık 3,7 litre sıvı (yaklaşık 15,5 bardak) veya kadınlar için 2,7 litre (yaklaşık 11,5 bardak) içmelidir. Ve bu her gün içilecek çok fazla su gibi görünse de, günlük önerilen sıvılarınızın yaklaşık yüzde 20’sinin muhtemelen diğer yiyecek ve içeceklerden geleceğini unutmayın .

Vücut ağırlığınıza göre su ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Örn:59 kilosunuz: 59 x 0,03=1,77 lt su içmeniz yeterli olacaktır.

Önerilen Yazı
Su Diyeti Nasıl Yapılır

Su Alımınızı Etkileyen 3 Faktör

Belirtildiği gibi, günlük ihtiyaç duyduğunuz su veya sıvı alımınız birkaç faktöre bağlı olarak değişecektir.

1. Fiziksel Aktivite

Öncelikle, aktivite ve spor zorluk seviyenize bakın. Terlediğinizde, vücudunuz yenilemeniz gereken sıvıları kaybeder. Bu nedenle, aktif bir kişiyseniz, egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında bol miktarda su içmek önemlidir. Günlük su alımınızı kolayca takip etmenin bir yolunu mu arıyorsunuz? Günümüzde  mobil uygulamalar ile birlikte su tüketim takibinizi kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

2. Ortamınız

Yaşadığınız yer, özellikle sıcak havalarda yaşıyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken başka bir unsurdur. Yine, terleme seviyeniz, susuz kalmanız için ihtiyaç duyacağınız su miktarını etkiler , bu nedenle sıcak, nemli iklimlerde yaşayanlar muhtemelen daha fazla sıvıya ihtiyaç duyacaktır. Bu aynı zamanda yüksek rakımda yaşayanlar için de geçerli. Bulunduğunuz yerin konumu nem , ısı faktörleri fizyolojik ve çevresel su tüketiminizi etkiler.

3. Genel Sağlık

Diyetisyen Evi’ne göre bu, günlük su ihtiyaçlarınızı ölçmek için göz önünde bulundurmanız gereken başka bir faktör. Hastaysanız, muhtemelen vücüt sıvılarınız tükenir ve biraz fazladan suya ihtiyaç duyarsınız. Bir sağlık uzmanı, belirli mesane rahatsızlıkları olan kişilere de ekstra su içmeleri konusunda tavsiyede bulunabilir.

Hamile veya emziren kadınların su alımını biraz azaltması gerekebilir.

Su ve Kilo Kaybı İlişkisi

Artan su alımı ile kilo kaybı arasında genel ilişkiler olsa da, biri diğeriyle sonuçlanmayabilir. Daha fazla su içmek ve kilo vermek arasında bir ilişki olduğunu gösteren kesin bir kanıt yok.

Diyetisyen Evi’ne göre su, vücudunuzun besinleri emmesine yardımcı oluyor ve düzenli sindirimi destekleme yeteneğine sahip . Yemekten önce ve sonra su içmek, vücudunuzun yiyecekleri daha etkili bir şekilde parçalamasına ve sindirime yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda, açlık susuzluğunu karıştırabilirsiniz, bu da gereksiz atıştırmalara yol açabilir . Bu herkes için geçerli olmasa da, susadığında yemek yeme eğilimi, bazı insanların daha fazla su içtiklerinde neden kilo verdiklerini gösterebilir.

Daha Fazla Su Nasıl İçilir

İçtiğinizden daha fazla sıvı kaybettiğinizde ortaya çıkan sıkıntılar genellikle baş dönmesi, yorgunluk, aşırı susama, seyrek idrara çıkma veya kafa karışıklığı eşlik eder .

Bu semptomları yaşamıyorsanız, bu mutlaka yeterince su içtiğinizi garanti etmez. Nadiren susadıysanız ve idrarınızın berrak veya açık sarı renkte olduğunu fark ederseniz, bu muhtemelen yeterince sıvı içtiğinizi gösteren bir işarettir.

Hepimiz içme suyunun sağlık için kesinlikle gerekli olduğunu bilsek de, bazıları her gün yeterli suyu yutmakta zorlanabilir. Neyse ki, Sıvı tüketiminizi artırmak için deneyebileceğiniz birkaç numara var.

  • Farklı karışımlar ile  suyu deneyin bazı durumlarda suyunuza biraz tat katmak sizi daha fazla içmeye teşvik edebilir . Suyunuza limon suyu, taze meyve veya otlar eklemeyi deneyin. Taze meyveler veya turunçgiller, ilave şekerlere yapışmadan bardağınıza biraz lezzet katabilir. Sepetinizi de bu sağlıklı aromalı sularla doldurabilirsiniz .
  • Suyunuzu kolayca erişilebilir hale getirin.  her zaman dolu bir sürahiyi buzdolabınızda veya tezgahınızın üzerinde bulundurmanızı önerir. Bazı durumlarda insanlar su içmeyi unuturlar. Ancak her zaman görüş alanı içindeyse, zihninizden kaçma olasılığı daha düşük olacaktır. Ayrıca 1.5 litrelik şişenizi konfor alanınızda bulundurmanız sizlere kolaylık sağlayacaktır.
  • Sıvı alımınızı takip edin. Buzdolabınızın yanında veya mutfağınızda küçük bir not defteri veya günlük bulundurun. Ayrıca , tüketilen bardaklarınızı takip etmenize yardımcı olacak ve başka bir yudum zamanı geldiğinde size hatırlatıcılar gönderebilecek Günlük Su Takibi Hatırlatıcı gibi bir uygulama da indirebilirsiniz .

Günlük fiziksel aktiviteniz kadar su içmeniz sağlığınız için önemlidir. Su tüketiminize özellikle yaz aylarında dikkat etmelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap