Günde Kaç Litre Su İçmeliyim ?
 1. Anasayfa
 2. Diyetisyen

Günde Kaç Litre Su İçmeliyim ?

0

Günde Kaç Litre Su İçmeliyim sorusu son dönemlerde en fazla merak edilen konular arasında yerini aldı. Bunun nedeni ise gün içinde kaybedilen su miktarını kazanmak için ne kadar suyun tüketilmesi gerektiğidir.

Sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olan erkeğin yüzde 60’ı, sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip kadının ise yüzde 50’si sudan oluşmaktadır. Bu nedenle herkes için suyun insan sağlığı için ne kadar değerli ve faydalı olduğunu bilsek te bazı durumlarda yeteri kadar su tüketmiyoruz. Yetişkin bir insanın günlük su tüketimi en az 8 bardak su olmalıdır. Ayrıca bu bardak sayısı gün içinde ne kadar aktif olduğu, cinsiyetine ve ne kadar terlediğine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yeterli miktarda su içmenin insan sağlığı ve vücudu için yararlı olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Neden Su Tüketmeliyiz?

 • Günlük olarak içtiğimiz su miktarı, gün içinde tüketilen besinlerin parçalanması amacıyla sindirim sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar
 • Cildimizde bulunan hücrelerin tamir edilmesinin yanı sıra cildin daha esnek olmasını sağlar. Bu da cildinizin daha canlı ve daha parlak olmasını sağlamaktadır. Ayrıca saçların daha parlak ve daha yumuşak olmasını sağlamaktadır.
 • Susuz kalmayla paralel olarak gelişen dikkat problemleri sorunu, unutkanlık ve beyin fonksiyonlarını düzenlemekte yardımcı olur
 • Vücutta bulunan ısıyı dengeleyerek kişilerde meydana gelen ve sorun oluşturan ödemlerin atılmasında en önemli yardımcıdır.
 • Kan dolaşımını daha sağlıklı bir hale getirerek kan dolaşımını hızlandırır
 • Bağırsaklarda bulunan sorunları düzelterek bağırsakların sağlıklı olmasını sağlar
 • Metabolizmanın daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Böylelikle daha hızlı ve daha fazla kalori yakmanıza neden olur. Ilık su ayrıca vücudumuzda bulunan yağlanmaların yakılmasına yardımcı olur
 • Tüketilen su kanı sulandırarak kan dolaşımı sırasında pıhtılaşmasını önler.
 • Depresyon, gerginlik ve sitresin azalmasına yardımcı olur
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır.
thumbnail
Önerilen Yazı
Ankara Diyetisyen

Yetişkin Bir Birey Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Sağlıklı bir vücuda sahip bir insan idrar yoluyla 1,5 litre, nefes yoluyla ise 1 litre, terleme ve eklem hareketleri sonucunda ise 2,5 litre sıvı kaybetmektedir. Bu kaybedilen sıvının %20’e yakın bir kısmını yediğimiz besinlerden karşılıyoruz. Kalan 2 litre suyu ise içtiğimiz su ile karşılıyoruz. Bu nedenle güne 1 bardak su tüketerek başlamaya özen gösterin ve alışkanlık edinin. Bireyler günlük tüketmesi gereken su ihtiyacını yaptığı aktiviteler ve terlemelerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle her gün ihtiyacımız olan suyu tüketmek için evrensel anlamda kabul edilmiş bir miktar bulunmamasının yanı sıra daha sağlıklı bir birey olmak için miktarın ne olduğu konusunda net bir bilgi bulunmaktadır. Buna göre sağlıklı bir yetişkin erkek bireylerin gün içinde yaklaşık olarak 3 litre, yetişkin birey kadınların ise gün içinde yaklaşık olarak 2 litre su tüketmesi gerekmektedir.

Kahve ve Çay Suyun Yerini Tutar Mı?

Tüketilen hiçbir içecek suyun yerini doldurmamaktadır. Tam aksine bu tarz içeceklerin fazla tüketilmesi durumunda daha fazla susama ihtiyacı bastırarak, suya olan ihtiyacınızda azaltmaktadır. Buna göre günlük olan tüketilmesi gereken su ihtiyacımızın karşılayamayacağımız anlamına gelmektedir.

Su içinde kalori ve asiditesi bulunmaz. Kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesi durumunda çarpıntılara yol açarken aynı zaman da çarpıntıyla birlikte tüketilen fazla şeker de fazla kilo almanıza neden olacaktır.

Günlük İhtiyacımızdan Fazla Tüketmek Sağlığa Zararlı Mı?

Normal şartlar altında farkına varmadan gerektiğinden fazla su tüketmek nadir durumlarda ortaya çıkar. Ancak her türlü yiyecek ve içeceğin fazla tüketilmesi sonucunda ortaya çıkan zararlar olduğu gibi fazla su tüketmek te insan sağlığı için zararlıdır. Vücudun ihtiyacı olan ve alınması gerekenden fazla su alınması durumunda bireyde su zehirlenmesi meydana gelecektir. Su zehirlenmesi ise vücutta bulunan sıvılar içindeki elektrolitlerin dengesini bozarak normal beyin fonksiyonlarına zarar vermektedir.

Su Tüketimini Keyifli Hale Getirebilir Miyiz?

Günlük ihtiyacınız olan su ihtiyacını karşılamak için keyifli bir hale getirerek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu sayede ihtiyacınız olan su tüketimini sağlayarak daha sağlıklı bir birey olabilirsiniz.

 • Evde ya da çalışma ortamınızda iken sürekli bir şekilde görebileceğiniz yer ya da yerlere renkli ya da şık bir tasarıma sahip sürahi, bardak ya da şişe içinde su bulundurun.
 • İçeceğiniz su içine çilek, üzüm, elma, tarçın, zencefil ya da nane yaprağı gibi meyveler ekleyerek oldukça lezzetli bir aromaya sahip olun
 • İster evinizin farklı bölgelerinde isterseniz çalışma ortamınızın farklı bölgelerinde ufak not kâğıtları içine “su içmen gerekiyor” yazılı ufak notlar yazın.
 • İster cep telefonunuza isterseniz ofis ya da ev bilgisayarınızın hatırlatma programlarınıza su ihtiyacınızın karşılanması gerektiği hakkında alarmlar kurun.

Su ihtiyacınızı yukarıda belirtilenler gibi keyifli bir hale getirin. Böylelikle günlük tüketmeniz gereken su ihtiyacınızı karşılayarak daha sağlıklı bireyler olabilir ve vücudunuzun daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak kendinizi mutlu etme fırsatını fazlasıyla bulabilirsiniz.