Arpa Çimi Tozu Nedir?

Arpa Çimi Tozu Nedir

Arpa çimi tozu sağlık ürünleri satılan mağazalarda bireylerin sıklıkla buğday çimi, lahana ve ıspanak gibi farklı yeşilliklerle sıklıkla karşılaştırılan bir üründür. Süper gıda olarak isimlendirilen ve kilo kaybını artırmanın yanı sıra genel sağlığı destekleyen ve bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla ek olarak kullanılır.

Arpa dünya genelinde üretimi yapılan en önemli 4 tahıl arasında yer almaktadır. Arpanın yaprakları ve arpa yeşilliklerine ek olarak kullanılan arpa otu, arpa bitkisinin yaprağıdır. Oldukça faydalı etkilerinden faydalanmak için yapılan kapsamlı araştırmalar ve incelemeler sonucunda özellikle yeşil meyve suları, takviyeler ve detoks sularında sıklıkla kullanılmaktadır. Taze arpa otunu günümüzde bulmak zor olsa da arpa çimi tozu, tabletler, sakızlar ve detoks suları gibi farklı formlarda bulunması mümkündür. Özellikle yeşil karışımlarda spirulina, buğday çimi ve lahana gibi diğer farklı bileşenlerle birleştirilmektedir.

Arpa Çiminin Faydaları

İçindekiler

Arpa Çiminin Faydaları Nelerdir?

Arpa çimi tozu farklı potansiyel sağlık faydaları ile doğrudan ilişkilendirilmiştir. Bunları ise maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Kan şekeri seviyesini dengeler: Bu konuda yapılan araştırmalara göre arpa otu, sağlıklı kan şekeri seviyesini korumada büyük fayda sağladığı görülmüştür. Bunu sağlayansa suda çözülmeyen bir lif olması ve lif içeriği sayesinde büyük fayda sağlamasıdır. Lif alımının artması kan şekeri seviyesini düşüreceği gibi insülin duyarlılığını artırırken aynı zaman da vücudun insülin etkisiyle kullanılmasını da kolaylaştırdığı gözlemlenmiştir.
  • Kalp sağlığını destekler: Bireylerin yaptığı günlük diyetlere arpa otunu eklemesi kalp sağlığını desteklemek için yapılan en önemli konulardan bir tanesidir. Yapılan bir araştırmaya göre diyabet rahatsızlığı bulunan 36 bireyin 4 hafta süren araştırmada 15 gram arpa yaprağı ekstresini alması kalp hastalığı alanında risk faktörü olan LDL kolesterolün oksidasyonunu ciddi oranda azalttığı gözlemlenmiştir. Arpa otu bunların yanı sıra azaltılmış iltihaplanma, düşük kan basıncı ve kalp sağlığıyla bağlantılı olan gama-aminobütirik asit, saponarin ve triptofanla bileşikleri içermektedir.
  • Kilo vermeye teşvik eder: Arpa çimi düşük kaloriye sahip olsa da lif açısından oldukça yüksektir. Bu da daha sağlıklı kilo vermek isteyen bireyler için oldukça etkili bir katkı gıdası olarak öne çıkarmaktadır. Lif, vücutta oldukça yavaş hareket ettiği için açlığı azaltırken iştahsızlığa neden olarak uzun süre boyunca tokluk hissi yaşamanıza neden olur. Bu konuda yapılan araştırmalara göre lif alımını artıran bireylerin kilo vermede oldukça fayda sağladığı görülmüştür.

Arpa Çiminin Dezavantajları Nelerdir?

İnsanların çoğu arpa çimini tüketmenin faydalı ve güvenli olduğunu iddia etse de dikkat edilmesi gereken çok önemli yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerden birincisi ise arpa otu takviyelerinin güvenliği ya da etkinliği ilaçların izlendiği şekilde düzenlenmemesi. Bu nedenle arpa çimi takviyesi satın alırken satın alacağınız yerin oldukça tanınır ve saygın bir yer olduğunu dikkat edin. Üçüncü kişiler tarafından test edilmiş, katkı maddesi, dolgu maddesi ve yapay bileşen bulunan ürünleri almamaya özen gösterin.

Önerilen Yazı
Diyet Ara Öğün Önerileri

Bazı arpa otu ürünlerinin potasyum ya da K vitamini gibi yüksek miktarlarda mikro besin içerebildiğini unutmamaya özen gösterin. Kan sulandırıcı ilaç alan bireyler bu ilaçların etkilerine müdahale etmekten kaçınmadan K vitamini alım seviyelerine son derece dikkat etmelidir. Son olarak glütene duyarlılığı ve çölyak hastalığı bulunan bireyler arpa tozu ürünlerini satın almadan önce dikkat etmesi gerekmektedir. Gluten sadece arpa tanesinin tohumlarında bulunmasa da çapraz buluşma riskini taşımaktadır. Çapraz buluşma riski sonucunda glüten ortaya çıkarsa bu durum tehlikeli olabilir.

Arpa Çimi Tohumu Nasıl Kullanılır?

Taze arpa çimini bulmak oldukça zor olsa da arpa tozu birden farklı sağlık mağazalarında, internet üzerinden ya da eczanelerden kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. Hafif acımsı bir tada sahip olsa da meyve sularına ve smoothielere katkı sağlayan bir üründür.

Arpa çimi suyu ile smoothe tarifi ise şöyledir;

Gerekli Malzemeler:

  • 1 bardak süt
  • 2 çay kaşığı arpa otu tozu
  • 1 su bardağı yaban mersini
  • 1 orta boy muz

Gerekli Talimatlar:

  • Elinizdeki malzemeleri bir mutfak robotunun içine atın ve pürüzsüz bir şekil alana kadar güzel bir şekilde karıştırın.
  • Pürüzsüz bir hal alan bu karışımı bir bardak içine alarak servise hazır hale getirin.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık